Za peníze se sice nedá koupit všechno, ale málo toho zrovna taky není. Víte, jak si může vylepšit svůj měsíční výdělek a nemuset přitom makat 24 hodin denně?

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

Peníze nejsou vše

Ačkoliv se říká, že peníze nejsou všechno, přeci jen je pravda, že je lepší plakat nad svým osudem v limuzíně, než v krabici pod mostem. Peníze jednoduše hýbou světem a přiznejme si, že jich nikdy není dost – vždycky je potřeba ještě něco poplatit, vždycky je tu ještě něco, co bychom si rádi koupili, nebo bychom chtěli udělat radost našim blízkým. V práci je ale těžké postupovat rychle směrem vzhůru, takže těch peněz nepřibývá tak rychle, jak by se nám líbilo. Naštěstí je tu ale vždycky možnost, jak si přivydělat něco bokem. Kde všude se dá také „nahrabat“?

Potřebuje vaše bankovní konto nabít?
Potřebuje vaše bankovní konto nabít?

Dávejte rady a konzultace

Pokud máte zkušenosti a znalosti v oboru, neměl by být problém přivydělat si dáváním rozumu mladší generaci. Zatímco ve školách se studenti učí teorii, praxe je v jejich studiu mizivě málo. A když potom vyjdou školu, rozhlížejí se a zjišťují, že ve světě to funguje úplně jinak, než si museli natlouct do hlavy. Používají se jiné technologie, jiné postupy, jsou jiná pravidla. Každý obor funguje v každé firmě jinak, a proto rozhodně není na škodu dávat rady těm, co o ně stojí. Rady by měly být přínosné, ale také by měly mít svou cenu.

Vytváření webů nebo aplikací

Pokud jste vývojař a máte jednoduchý, ale praktický nápad, rozhodně ho převeďte do reálu. Pokud vytvoříte webové stránky nebo nějakou aplikaci, která lidi bude zajímat, a budou s ní pracovat, můžete si něco málo tímto způsobem ušetřit stranou. A přitom to nestojí tolik námahy na údržbu. A pokud umíte i trochu programovat nebo psát kódy, zkuste si najít vedlejšák v oboru upravování webů. Jako designer si můžete přijít taky na pěkné peníze, protože je tu neustále poptávka.

Psaní na volné noze

Pokud umíte dobře gramatiku, vaše texty mají hlavu a patu a k tomu máte znalosti z nějakého oboru, určitě to dejte dohromady a zkuste psát na volné noze. V dnešní době je mnoho firem nebo jednotlivců, kteří hledají pisatele na své blogy nebo propagátory svých produktů. Nejdříve byste si ale měl udělat menší portfolio a teprve poté očekávat za svou práci peníze. Je to sice trošku delší cesta, ale všechno to můžete dělat z pohodlí domova.

Doučování

Jestliže máte zkušenosti s nějakým předmětem, který se vyučuje na škole (ať už střední nebo vysoké), využijte příležitosti a provozujte doučování. Nejlépe se „prodávají“ znalosti jazyků, protože ty jsou a budou neustále potřeba. Můžete ale také doučovat odborné předměty, matematiku, fyziku, češtinu, apod., stačí pouze vytvořit inzerát a počkat, až se vám ozvou nějací zoufalí studenti. Akorát to bude chtít trpělivost.

Osobní trenér

To je dobrá bokovka pro ty, kteří rádi sportují a už se nemohou dívat všechny ty lidi, kteří v posilovně pořádně nevědí, co mají dělat. Staňte se osobním trenérem a pomožte někomu s jeho začátky v cvičení. Jediný háček je v tom, že si nejdříve budete muset udělat kurz, abyste lidem mohl koučovat. Na druhou stranu by se vám to ale rychle mělo vrátit. Obzvlášť po Vánocích budou tělocvičny plné lidí s předsevzetím.

Překládání textů

Jestliže jste dobrý na jazyky, potom si vždycky můžete něco přivydělat bokem na překladech. Na různých stránkách se neustále poptávají jazykové služby, mezi kterými dominují služby překladatelské. Čím více jazyků můžete nabídnout, tím samozřejmě lepší. A čím těžší nebo méně častější jazyk ovládáte, tím je to také lepší. Překlady z angličtiny nebo němčiny jsou základem, po těch bude poptávka vždycky, ale také to nemusí být až tak dobře placené. Potom jsou tu ale takové jazyky, jako je čínština, japonština, norština, apod., které už jsou mnohem lépe finančně ohodnoceny. Stejně jako u psaní textů byste si tady měl nejdříve udělat nějaké portfolio, abyste si potom mohl vybírat z těch lepších nabídek.

Vydělejte si něco stranou

Možností, jak si přivydělat, i pokud máte práci na plný úvazek, je nespočet. Stačí se jen dobře dívat a mít trochu štěstí. Najít dobře placenou bokovku může nějakou chvíli trvat, takže to rozhodně nevzdávejte hned na začátku cesty.

      

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář