Posílat balíček ještě dřív, než si ho někdo doopravy objedná? Po dronech šokuje Amazon novým patentem na expedici.

avatar

Roman Křivánek
Podnikatel na volné noze a vášnivý cestoval

Amazon patentoval expedici zboží dříve než si objednáte

Věští budoucnost

Amazon si patentoval nový způsob expedice objednávek, kterou sám nazval anticipatory shipping (předběžná přeprava). Tato metoda zajišťuje přípravu balíčku ještě před momentem, kdy na internetu objednávku potvrdíte.

Jak to funguje?

Nová metoda pochopitelně zkracuje čas na doručení balíčku a má za cíl zefektivnit celý řetězec dodávky. Čas doručení by se měl snížit tak výrazně, že pro zákazníka již nebude dávat smysl chodit do běžného obchodu, aspoň to si od patentu slibuje Amazon. A jak to funguje? Amazon pečlivě analyzuje všechna data a na základě nich pak připraví balíčky k odeslání. Vzhledem k množství objednávek má Amazon velmi dobrou představu o tom, co a kdy (popřípadě kde) si lidé objednávají. Kouká na wishlisty, zboží v košíku, trendy a další údaje. Níže vidíte celé schéma z patentové žádostí.

Schéma objednávky

Nejistý výsledek

Amazon přesně ví, co by měla nová metoda přinést, ale zatím není schopný přesně říct, jak vše bude fungovat v praxi z pohledu úspory času u různého druhu zboží. Pochopitelně bude trvat déle, než se celý algoritmus a metrika srovná, v nejhorším případě může Amazonu trčet v proces stovky kusů zabaleného zboží, o které nikdo nebude mít zájem. Předvyplněná totiž bude i adresa, konkrétní adresát se vyplní až v rámci tranzitu.

      

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář