Víte, jaké jsou na světě nejprestižnější adresy pro podnikání?

avatar

Redakce eMuži.cz
Držíme při sobě

Nejprestižnější adresy pro podnikání: Víme, kde jsou, na kolik přijdou a jak se na ně dostat

800 tisíc korun. Tolik byste si museli připravit, pokud byste si chtěli na 1 rok pronajmout 1 metr čtvereční kancelářského prostoru na nejlukrativnější adrese světa – v horní části Páté Avenue v New Yorku. Šílené? Jen na první pohled. Známé adresy se firmám vyplácí – zvyšují prestiž i důvěru. A to i v Česku. „Dobrou“ adresu si navíc dnes můžete pořídit i virtuálně. Takzvaná virtuální sídla pro firmy rostou jako houby po dešti.

Polovina českých firem má své sídlo v Praze. Logicky. Vždyť Praha je ekonomickým a obchodním centrem Česka. Za kanceláře na těch „nejlepších“ adresách tady zaplatíte okolo 15 tisíc za metr čtvereční ročně.

Nejluxusnější v Česku jsou Pařížská a Na Příkopech

To v případě, že se „spokojíte“ s kanceláří ve vyšších patrech budov v ulicích Pařížská, Na Příkopech nebo na Václavském náměstí. Mimochodem, prodejní prostory v přízemích se vstupy přímo z ulice jsou k mání za 65 tisíc korun za metr čtvereční ročně. Což z ulic Pařížská a Na Příkopech dělá členy TOP25 nejdražších lokalit na planetě.

Nicméně zpět ke kancelářím. Mít na vizitce adresu odkazující na centrum Prahy nemusí nutně stát stovky tisíc ročně. Existují totiž i takzvaná virtuální sídla a firmy, které se na poskytnutí sídla specializují. Jde o adresy, na kterých může vaše firma mít oficiální sídlo, ale reálně fungovat někde jinde. Za takové virtuální sídlo pak neplatíte stovky, dokonce ani desítky tisíc, ale roční poplatek se pohybuje v řádech nižších tisíců.

Proč virtuální sídla pro firmy?

Jeden z důvodů už jsme zmiňovali – prestiž, exkluzivita, zvyšování důvěry. Zdánlivý detail v podobě známé adresy dokáže divy. Firmě se sídlem v Pražské památkové rezervaci zkrátka budete podvědomě důvěřovat o trochu více než společnosti, která sídlí uprostřed sídliště na samém okraji hlavního města.

Druhý důvod je pak ryze praktický. Zákon totiž stanovuje, že každá právnická osoba – tedy i každá společnost s ručením omezeným, akciová společnost nebo evropská společnost – musí mít sídlo. A to buď ve vlastní nemovitosti (což je nezbytné doložit výpisem z katastru nemovitostí), nebo v pronájmu, u kterého je třeba doložit, že jde o oficiální pronájem kancelářských prostor.

Pokud žijete v pronájmu, máte „es-er-óčko“ a majitel nesouhlasí s tím, abyste na této adrese měli uvedené i sídlo firmy, je právě poskytnutí sídla firmy řešením, které pro vás má smysl.

S poskytnutím sídla se pojí i povinnosti

Pozor, tím, že si pořídíte virtuální sídlo, pro vás zákonné povinnosti nekončí. Nicméně dobrou zprávou je, že se o ty další obvykle postarají firmy, které poskytnutí sídla nabízejí.

Ze zákona vyplývá povinnost mít sídlo označené názvem firmy. Musíte být také schopní přebírat písemnosti, které na oficiální adresu putují například od úřadů. O poštu se pak obvykle stará právě firma, která sídlo poskytla. Často ji pak nejen přebírá, ale navíc i dál přeposílá na adresu, na které skutečně úřadujete.

Kromě toho musíte také být schopní zajistit kontakt s veřejností a státními orgány. Proto také v mnoha virtuálních sídlech existuje „sdílený“ kancelářský prostor, který můžete v případě potřeby využít.

Jak získat virtuální sídlo?

Snadno. Existují firmy, které se na poskytnutí sídla specializují. Pak už obvykle stačí do takové firmy zavolat, nebo napsat, domluvit se na podrobnostech a podepsat smlouvu. Pokud se rozhodnete sídlo na konkrétní adrese pořídit na delší dobu, než je jeden rok, bývá cena výhodnější.

Mimochodem – zájem o tuhle praktickou službu v Česku roste. Každý rok přibydou – zejména v Praze – desítky nových virtuálních sídel na adresách v centru města.

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář