Právě pro tyto případy náhlého zbohatnutí se každoročně připravují v renomovaných publikacích žebříčky a manuály, jak se svým bohatstvím vhodně naložit a do čeho investovat.

avatar

Pavel Haraším
Zajímám se o nové trendy, IT, film a umění

25+1 nejdražších věcí na světě

Každý průměrný jedinec vyprodukuje za jeden den celých 60 000 myšlenek. Část z nich rozžvýká, ochutná a zahodí je, některé si zase odloží na dobu, až bude chvíli sám, no a některé z nich nám dokážou, roztáhnou úsměv doširoka jako reklama na zubní pastu. To jsou myšlenky s jednoznačným leitmotivem, co kdyby. Co kdyby se stalo to či ono, co kdybych bral první a mohl si koupit jakoukoliv hloupou a zbytečnou věc, jen proto, že na to mám a k tomu jistotu, že ji na celém světě s jistotou nebude mít nikdo jiný, tedy ve většině případů. A než nás to přejde, právě jen pro těch pár nestřežených okamžiků, představme si, jak by takový den boháče bez omezení, mohl vypadat.

Burger, doutník, něco na vypláchnutí a několik libých tónů

Le Burger Extravagant
Le Burger Extravagant
zdroj: guinnessworldrecords.com

Burger za 300 doláčů z newyorské Serendipity 3 začne den decentní snídaní s delikátním hovězím, plátkem čedaru, lanýži, smaženými křepelčími vejci a zlatým párátkem posázeným brilianty, to nepolykat.

Doutníky Gurkha Black Dragon
Doutníky Gurkha Black Dragon
zdroj: richpeoplethings.com

Než si k honduraským doutníkům Gurkha Black Dragon dodávaných v truhlici zhotovené z velbloudí kosti, jeden bratru za 23tisíc korun, otevřete šampaňské Heidsieck Monopole 1907 z potopené švédské fregaty Jönköping za necelý půl milión, můžete si na křišťálovém pianu Heintzman Crystal přebrnkat nějakou tu svou oblíbenou etudu. Za 64 miliónů bude každý tón zcela jistě dokonalým zážitkem.

Šampaňské
Heidsieck Monopole 1907
zdroj: richpeoplethings.com

Crystal piano Heintzman
Crystal piano Heintzman
zdroj: kendavismusic.com

Whisky, telka, repráčky a partie šachu o prsten k tomu

I když, ruku na srdce, přátelé, doutníku by mnohem více slušela jemná chuť whisky. To nejdražší, co si můžete nechat protéct v současné době hrdlem je sladová whisky Macallan ročník 1945 v elegantní karafě LaliqueCire Perdue za krásných devět miliónů, tak nechlemtat, prosím, vychutnávat, vychutnávat.

Whisky Macallan 1945
Whisky Macallan 1945
zdroj: cmestatic.com

Nebo si k tomu požitku můžeme na chvíli zapnout televizi PrestigeHD Supreme Rose Edition od Stuarta Hudgese, jejichž 140 cm obrazovku oblékli do aligátoří kůže, zalili ji dvaceti osmi kilogramy 18 karátového růžového zlata a osázeli nekřesťanským množstvím diamantů, briliantů, ametystů a na dálkový ovládač umístili cenovku s hodnotou 46 miliónů.

PrestigeHD Supreme Rose Ediion
PrestigeHD Supreme Rose Ediion
zdroj: guialomejordelmundo.com

A kdo by si chtěl připojit k televizi repráčky, aby z toho něco měli i sousedi v nedalekém městě za kopcem, stačí si připravit dalších 40 milionů a máte doma Transmission Audio Ultima Systém, záložní dieselagregát ovšem v ceně není.

Repro Transmission Audio Ultima System
Repro Transmission Audio Ultima System
zdroj: techshout.com

Kdo naopak touží po klidu, tichu, reji myšlenek a duševní vyrovnanosti může si dát například partii šachu. Souprava pro hru králů nesoucí jméno jedné z nejrespektovanějších osobností v diamantové branži Charlese Hollandera od proslulého klenotníka Bernarda Maquina je zhotovena z více než jednoho kilogramu čtrnáctikarátového bílého zlata a z přibližně 9900 bílých a černých diamantů, což sami musíte uznat, že za těch směšných 12 miliónů korun opravdu stojí a ať už potáhnete bílou nebo černou, vždy se u toho budou dokonale lesknout drahé kameny.

Šachy Charles Hollander set
Šachy Charles Hollander set
zdroj: googleusercontent.com

A pokud na to máte koule, můžete dát do hry prsten Blue Diamond od hochů klenotníků z Chopardu. Jak je patrné z názvu jeho hlavní součástí je devíti karátový modrý diamant zasazený do lůžka z osmnáctikarátového bílého zlata. Hodnota takové sázky je v současné době kolem 370 miliónů kč.

Prsten Blue Diamond od Chopardu
Prsten Blue Diamond od Chopardu
zdroj: sothebys.com

Džíny, mobil, hodinky za půl miliardy

Ale dost už bylo nudy čtyř stěn. Vezměme bohatství ven na procházku a provětrejme zatuchlé miliardy na čerstvém povětří. Ale nejprve se nasoukejme do džínů, které stříhal sám Damien Hirst a za to si naúčtoval pěkných 540 tisíc korun brutto.

Džíny od Damiena Hirsta
Džíny od Damiena Hirsta
zdroj: thebandfrom.com

Za opasek si místo proklatě nízko zavěšených koltů pověsíme mobil. Ten od starého známého kámoše Stuarta Hughese nás vyjde něco kolem 59 melounů. Je celý z platiny okořeněné 130 diamanty, zadní část, aby se nám příjemně třela o stehno, je z růžového zlata. Z růžového zlata je i logo nakousnutého jablka lemované 53 diamanty s funkcí akupunktury. K mobilu se dává pouzdro z pštrosího pařátu ovšem v nebývale luxusním provedení.

Mobil iPhone 3GS Supreme Rose
Mobil iPhone 3GS Supreme Rose
zdroj: freetechnotips.files.wordpress.com

A kdyby, nedej bože, klekla v mobilu baterka, nebudeme za hlupáky a pro jistotu si vezmeme na ruku i hodinky. Společnost Chopard opravdu ví, co se sluší a patří a jedny takové mladým a odvážným majitelům hromady peněz nabízí. Jmenují se „Haute Joaillerie“ a jejich výrobce zdánlivě chaoticky osázel hodinový strojek všemi možnými druhy diamantů, které jsou na trhu k mání. K mání jsou pak celé hodinky za pěknou půlmiliardu korun.

Hodinky Chopard Haute Joaillerie
Hodinky Chopard Haute Joaillerie
zdroj: businessweek.com

Auťák, mašina a jachta, kterou by Kalousek zalepil díry v rozpočtu

A když se jednomu omrzí obyčejná chůze, máme taky garáž a v ní pár zajímavých adeptů na to se v nich ukázat na veřejnosti. Hodíme si mincí, padne-li orel, projedeme se na motorce, padne-li panna, svezeme ji v našem naleštěném bouráku.

Ferrari 250 GTO 1962
Ferrari 250 GTO 1962
zdroj: mit.zenfs.com

Ferrari 250 GTO z roku 1962 je přesně ta varianta auta, které dokáže zaujmout nejednu z nich. Investice za 700 miliónů se rozhodně vyplatí, dokud to nenarvete do zdi nebo to neobtočíte kolem sloupu, takže si nezapomeňte sjednat je svému ferrari i dobrou pojistku.

Motorka Dodge Tomahawk v10
Motorka Dodge Tomahawk v10
zdroj: daewall.com

Pokud máte raději vítr ve vlasech, hodíme se do kůže a nasedneme obkročmo na vyslance z pekla. Démon nese jméno Dodge Tomahawk V10 a jeho cena se aktuálně pohybuje kolem 14 miliónu korun. Aby se unesl, má čtyři kola, 500 koní a váží 681 kg. Desetiválec 8.3l z Dodge Viperu nás vystřeli na rychlost kolem 100km/h za 2.5sec a pokud to náhodou přežijeme, můžete to vytáhnout na 480km/h. Takže pírko vyhynulého ptáka Huia za humorných 160 tisíc si raději do vlasů nedávejte.

Pírko z ptáka Huia
Pírko z ptáka Huia
zdroj: blogspot.com

Je tu ještě možnost udělat nějakou tu pořádnou vlnu vedle na rybníku. Jachta, kterou máme ze zřejmých důvodů zaparkovanou v trezoru je dalším kouskem v naší sbírce nejdražších věcí na světě původem od Stuarta Hudgese. Sto tun zlatých a platinových plátů, ostění a dekorace z kostí Tyranosaura Rexe a meteoritů nám opravdu dokáže zacloumat týdenním rozpočtem.

Jachta History Supreme
Jachta History Supreme
zdroj: ealuxe.com

Chata, hotelový pokoj a foťák ne zrovna za pakatel

Stuart si za tu jachtu naúčtoval 9,6 miliardy korun, což je téměř o polovinu víc, než vyšla, takového normálního mladého miliardáře, jeho rezidence. Rezidence za čtyři miliardy nese název Antiliia a jde o velice skromný obytný dům o výšce necelých 170 metrů, o jehož provoz se musí starat na plný úvazek 600 pracovníků, aby jeho strohost a askeze doopravdy vynikala nade vše.

Rezidence Antiliia
Rezidence Antiliia
zdroj: wikimedia.org

Pokud nás ovšem ten sžíraný nedostatek luxusu přivádí k nekontrolovatelným záchvatům šílenství nebo nás rozrušuje všudypřítomné služebnictvo, můžeme si dopřát pár nocí v nejdražším hotelu na světě. Hotel President Wilson v Ženevě nabízí podkrovní apartmán s deseti pokoji a sedmero koupelnami to vše za 1 300 000,- Kč za noc. V ceně je snídaně a projížďka na oslovi.

Hotelový pokoj v hotelu President Wilson v Ženevě
Hotelový pokoj v hotelu President Wilson v Ženevě
zdroj: digitalphotopix.com

Tyto ojedinělé okamžiky si zcela jistě plně zasluhují, uchovat je i pro následující generace, pro což se dokonale hodí první fotoaparát na světě, který je z roku 1839 a nese název Susse Freres daguerreotype. Kterýkoliv mladý chemik si ho může hravě pořídit za 15apůl miliónu korun českých.

Susse Freres dagerotyp fotoaparát
Susse Freres dagerotyp fotoaparát
zdroj: wikimedia.org

Něco na zeď, na stůl i před vchod na trávník vedle bazénu

Ale nejen hmotnými statky se sytí duše nadějného majitele hromady bankovek, i jeho duchovno si zaslouží občasnou pozornost a pověsit tu a tam na zeď nějaké to umění. To v přehledu 25 nejdražších věcí na světě reprezentuje například malba číslo 5 1948 jako příspěvek abstraktního expresionismu od Jacksona Pollocka. 2,8 miliardy korun za toto dílo ztratí nominální hodnotu dřív, než jej stihnete pochopit.

Jackson Pollock malba č.5 1948
Jackson Pollock malba č.5 1948
zdroj: zanda.com

Za necelou miliardu je k dostání kresba Hlava můzy od renesančního mistra Raffaela Santi.

Raffael Santi – Hlava můzy
Raffael Santi – Hlava můzy
zdroj: wikimedia.org

A když už máme doma ten Susse Freres daguerreotype, proč si k němu nepořídit i nejdražší fotografii světa. Ta je od vizuálního umělce z Německa Andrease Gurskeho, je známa pod jménem Rhein II a vyjde naší rodinnou pokladnu na 80 miliónů korun.

Fotografie Rhein II Andreas Gursky
Fotografie Rhein II Andreas Gursky
zdroj: panamarte.net

Nejhodnotnější umělecké dílo v sochařství zase představuje Alberto Giacometti a jeho dílo L’Homme qui marche (kráčející muž).

Socha Alberta Giacomettiho L’Homme qui marche
Socha Alberta Giacomettiho L’Homme qui marche
zdroj: museis.files.wordpress.com

Kancl, místo na parkování a něco na netu

Jsou však i jiné nejnákladnější věci na světě, které jsou k mání pro ty z nás s akutním přebytkem hotovosti. Věci, které na první pohled neoplývají luxusem a nejsou tím pravým příkladem neodpovědné a bezuzdé rozmařilosti.

Kancelář v Tokiu
Kancelář v Tokiu
zdroj: online.wsj.com

Třeba takový metr čtvereční kancelářské plochy je nejdražší v Tokiu a aktuálně je za 24 tisíc korun. To nejnákladnější parkovací místo je o kus dál. Nachází se na Manhattanu a vyjde na 20 miliónů korun.

Parkování na Manhattanu
Parkování na Manhattanu
zdroj: smh.com.au

A když už máme kancl a parkovací flek můžeme si koupit na hraní jednu z webových domén na prodej. Jedná se o doménu insure.com a vyjde nás na 320 miliónů korun.

Doména insure.com
Doména insure.com
zdroj: askmamaz.com

Tolik zhruba v kostce k těm 25 nejdražším věcem různých kategorií na světě. Žádná z nich není v držení některého z tuzemských miliardářů, ale takový žralok Radovana Krejčíře by zcela jistě v žebříčku nejnákladnějších věcí světa chybět neměl, i když, kdoví, kde je mu teď konec. Ale nechme Radovanovy radovánky stranou a nasměrujeme své myšlenky zase o kousek dál, zbývá nám jich ještě za dnešní den dost a pro většinu z nás to jsou jediné miliardy, ze kterých kdy budeme mít potěšení.

      

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář