Většina těchto zlodějíčků se zapsala do historie. Bohužel pro ně často jako největší smolaři. Ostatně ukradněte něco, co od vás nemůže nikdo reálně odkoupit.

avatar

Milan Svašek
Ženy, fitness, film a tvrdá dřina. Nepíšu, co nežiju.

Co se nevyplatí krást?

Podvědomě nějak očekáváme, že unikátní předměty, jejichž hodnota prakticky nedá odhadnout, jsou někde bezpečně schovány a patřičně střeženy. Ale kupodivu jsou více střeženy čokoládové tyčinky v obchodě než umělecké artefakty. Za posledních pár desítek let se „ztratily“ věci – včetně nejslavnějších obrazů a dokonce jednoho mrakodrapu – že lze o případných lapcích smýšlet buď jako o naprostých bláznech, ale také lidech, kteří mají sakra velké koule. Veselé potom je (či smutné, záleží na úhlu pohledu), že se tyto předměty prakticky nedají prodat – neexistuje černý trh, který by obchodoval s tak očividnými unikáty. A i kdyby se nějaký našel, velmi pravděpodobně by byli kriminálníci velmi rychle dopadeni. Ostatně co se předmětů níže týče, většina byla později v pořádku navrácena majiteli.

10. Výkřik

Expresionistický obraz od Edvarda Muncha se pravidelně objevuje v žebříčcích nejslavnějších obrazů. Spíš bychom měli hovořit o obrazech, neboť dílo je tak „unikátní“, že Munch namaloval hned čtyři kopie. Každopádně v roce 1994 byl z Národní galerie v Oslu jeden kus ukraden, ale po pár měsících se našel a vrátil. Aby si to na desetileté výročí (tj. 2004) další dvojice maskovaných zlodějů zopakovala. Tentokrát pro jistotu vzali hned dvě kopie a přibrali Munchovu Madonu. I tyto obrazy se za dva roky našly, naneštěstí nikdy nebylo oficiálně sděleno, jak se tak stalo. Třeba nějaký kolumbijský boháč obchodující s drogami došel k závěru, že ho ten obraz děsí…

9. Mona Lisa

Kdo někdy v Louvru byl a viděl nejslavnější obraz naživo, pravděpodobně zažil ten lehký pocit zklamání: „To je jako vše?“. Ačkoliv jsou v muzeu k vidění asi tisíckrát zajímavější malby, Lízinka je top. Vědom si toho byl i Vincenzo Peruggia, kterého v roce 1911 najalo muzeum, aby pro obraz vytvořil ochrannou skleněnou vitrínu. Jenže se kulišák schoval na záchodech, strčil Lisu pod kabát a v noci s ní vykráčel ven. Bezpečnostní opatření v té době byla mizivá, a ačkoliv byl Vincenzo podezříván a vyslýchán, trvalo dva roky, než se obraz vrátil. Chudák Vincent totiž zkusil obraz střelit a to jaksi nešlo. A perlička na závěr. Za krádež Mony Lisy si odseděl celých sedm měsíců ve vězení.

8. Dorotčiny červené střevíčky

Kniha Čaroděj ze země Oz je v Americe stejně populární jako McDonald a stejnojmenný film z roku 1939 se každoročně o Vánocích vysílá v televizi. Herečka Judy Garland v nich nosí stylové rubínové střevíce, které sice nejsou z drahokamů, ale jejich cena je odhadována mezi jedním až dvěma miliony dolarů, což z nich činí jedny z nejdražších bot a filmových artefaktů vůbec. Možná proto si je v roce 2005 z muzea Judy Garlandové někdo vypůjčil a doposavad je nevrátil. Každopádně byl skrze Kickstarter zafinancován dokument o celém zločinu. Že by někdo znal odpověď?

7. Obrazy z muzea Isabella Stewart Gardner

Výše zmíněné muzeum se nachází v Bostonu a ukrývá několik slavných obrazů, například od Rembrandta (na fotce) či Maneta. Ale spíš bychom měli použít minulý čas, neboť v roce 1990 měli dva zloději takovou drzost, že se převlékli za policisty, obalamutili hlídače a nakonec je zavřeli ve sklepě. Pak už jen odnesli obrazy v celkově hodnotě od deseti miliard korun po nevyčíslitelné. Ačkoliv FBI prý krádež stále vyšetřuje a vloni byla odměna za dopadení navýšena na sto milionů korun, po obrazech se slehla zem.

6. Saliera

Asi dvacet pět centimetrů velká soška z pravého zlata je označování jako „Mona Lisa mezi sochami“. Tento unikát vytvořil Benvenuto Cellini v 16. století a do roku 2003 si pokojně hověl kousek za hranicemi ve Vídeňském muzeu. Dokud si jeden lupič neřekl, že při odhadované ceně něco přes miliardu korun pro ni v noci vleze oknem, zneškodní detektory pohybu a stejnou cestou odejde. „Děcky snadná“ práce potom ztroskotala po pár letech na tom, že se sochu pokusil vrátit a shrábnout peníze jako náhodný nálezce. Což nevyšlo.

5. Zvon z Tacomy

Máme zde něco pro milovníky výkupen kovu. Necelou tunu a půl vážící měděný zvon byl ukraden v roce 2005 z budhistického chrámu v Tacomě ve státě Washington. De facto nevyčíslitelně drahý kousek někdo jednoduše nahodil na vysokozdvižný vozík a odvezl, zatímco mniši dělali takové to: „Óóóóm!“. Zabralo to tři roky usilovného modlení, ale zvon se nakonec našel neporušen ve sběrně kovu. Společně s tím vyšlo najevo, že zloději sebrali i šest aut, dva náklaďáky, jeden traktor, pár motorů…

4. Skříň luxusního oblečení

Jistá Američanka Theresa Roemer je nejen bývalou královnou krásy a podnikatelkou, ale taktéž do nedávné doby majitelka největší šatní skříně, jež byla do posledního šuplíku nacpaná luxusním oblečením a jedinečnými šperky. Jenže stačilo jednou zapomenout zamknout a zapnout alarm, a všímavý zloděj vystěhoval oknem obsah skříně o velikosti asi 280 metrů čtverečních. A aby toho nebylo pro zdrcenou majitelku málo, za využití deformátoru hlasu zavolal zloděj do redakce novin a oznámil, že všechno oblečení byly fejky.

3. Dinosaurus

Když jsme na úvod zmínili, že na některé krádeže je třeba pořádných koulí, jistý Eric Prokopi z Floridy je má ze železa. Jenom tak mohl ukrást z Mongolského muzea na půl tuctu dinosauřích koster v ceně jeden milión dolarů a začít je pašovat do Ameriky. Což by mu asi prošlo, kdyby nezačal nabízet kosti v aukci. Jelikož Eric de facto vytvořil vlastní privátní černý trh s něčím naprosto jedinečným, byl velmi rychle zatčen a poslán do vězení na úsměvné tři měsíce. Samotné kosti se vrátily k dalšímu věčnému odpočinku do Mongolska.

2. Empire State Building

Je to trochu na hlavu padlé, ale nejznámější mrakodrap v New Yorku, jehož hodnota je necelých 40 miliard na naše koruny, byl dočasně zcizen. I když šlo spíše o žert než úkladný zločin. Povedená skupinka si totiž nechala udělat falešné dokumenty a notářské ověření, se kterými vyrazili na městský úřad. Zabralo to devadesát minut dohadování a budova změnila majitele z Empire State Land Associates na Nelots Properties LLC. Mimochodem „Nelots“ je obráceně „Stolen“ (tj. anglicky ukradený). Druhý den byla s patřičným novinářským zájmem budova vrácena.

1. Stradivárky Davidoff-Morini

My, kteří na housle nehrajeme, nejsme schopni pochopit, proč nástroje z osmnáctého století od jistého pana Antonia Stradivariho stojí takový balík. Tyto konkrétně v ceně asi sedmdesát milionů korun byly ukradeny v roce 1995 přímo z bytu houslisty Erica Moriniho, kterému v té době bylo už úctyhodných 91 let. Bohužel krátce poté odešel fidlat na věčnost, ale zase naštěstí pro něj, o krádeži se už nedozvěděl. Nejzajímavější potom je, že tyto housle jsou prakticky neprodatelné. Respektive na ně nemůžete legálně hrát. Doposavad se housle nenašly a tak je možné, že pendlují někde po světě. Mimochodem, nemáte taky doma na půdě nějaké staré housle?

      

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář