Téměř všudypřítomný sníh a blížící se svátky si přirozeně říkají o pořádnou zimní dovolenou na horách nebo třeba někde v tropech. Nicméně už samotné Vánoce dokážou ukousnout pořádné sousto z rodinného rozpočtu, a tak v mnoha domácnostech na několikadenní pobyt nezbývá dostatek prostředků. Spousta lidí se tuto situaci snaží řešit půjčkou, která s sebou kromě příjemných chvil daleko od domova bohužel přináší i spoustu starostí.

avatar

Redakce eMuži.cz
Držíme při sobě

Každý desátý Čech si půjčuje na dovolenou: proč je to cesta do pekla?

Bez dovolené se obejdete

Ať už se jedná o dlouhodobé či krátkodobé půjčky, vždy by měly sloužit pouze k uhrazení výdajů za něco, bez čeho se neobejdete. Příkladem může být nedoplatek za elektřinu, oprava pračky či ledničky nebo nové auto, se kterým budete dojíždět do práce. Do této kategorie pochopitelně spadá také nákup nebo rekonstrukce nemovitosti, jelikož se jedná o investici, která se vám může během několika let mnohonásobně vrátit.

Zájezd se vám pěkně prodraží

Podařilo se vám najít zahraniční pobyt za úžasnou cenu? Rozhodně ještě nejásejte. Pokud jej totiž budete hradit pomocí půjčky, tak vás ve výsledku vyjde mnohem dráž. V bance, kde zpravidla bývají nižší úroky i poplatky, vám na něco takového, jako je dovolená, s největší pravděpodobností úvěr neschválí, obzvlášť pokud máte v registru dlužníků nějaký škraloup z minulosti.

Pro neúspěšné žadatele pak bývají alternativou produkty jako nebankovní půjčky bez doložení příjmů, které jsou na jednu stranu dostupnější, ale také dražší. Rádoby výhodná dovolená se po připočtení úroků a poplatků dostane na stejnou nebo i vyšší cenovou hladinu než kterýkoliv běžný zájezd, který byste si mohli v řádu několika měsíců dovolit z vlastních, našetřených úspor.

Přidáváte si zbytečné starosti

Vaše vysněná dovolená sice potrvá jen pár dní, avšak povinnosti, ke kterým se uvážete, vás budou provázet několik měsíců nebo dokonce i let. Sice si teď můžete říkat, že jste si vše dobře spočítali, takže se nemáte čeho bát. Nikdy však nevíte, zda vám okolnosti budou hrát do karet. Kdykoli můžete dostat výpověď v práci nebo se ošklivě zranit, třeba přímo na dovolené, a několik měsíců přežívat z nemocenského příspěvku.

S takovými situacemi se vyrovnává dost těžko i bez dluhů, natož pak s úvěrem, který musíte každý měsíc splácet. Kromě toho vás navíc mohou potkat nějaké nečekané výdaje, které byste běžně hradili půjčkou, ale nemůžete, protože máte co dělat, abyste splatili svůj vytoužený zájezd, na který si po několika měsících prakticky ani nevzpomenete.

Kromě toho, že si užijete několik dní mimo váš domov a zažijete něco nového a neobvyklého, vám dovolená nic pozitivního nepřinese a už vůbec ne v dlouhodobém měřítku. Tak proč se kvůli ní zbytečně zadlužovat? Raději si dopřejte pořádný odpočinek v pohodlí domova. Neutratíte více, než si můžete dovolit, a ještě k tomu si ušetříte moře starostí!

      

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář