Co čekat po Silvestru na jednom místě, v pravidelném termínu a bez zbytečných keců.

avatar

Milan Svašek
Ženy, fitness, film a tvrdá dřina. Nepíšu, co nežiju.

Nejpraktičtější kulturní přehled: Leden 2015

Film

S příslibem všeho pozitivního, co by mohl přinést nový rok, si stejně neodpustím (čtenář promine) lehké špárnutí do roku minulého. Už teď se ví, že to byl z hlediska tržeb velmi špatný rok, a kvalitativně nešlo taky o žádné terno. Zvláště minule jsem se tady rozplýval, tehdy ještě oprávněně, nad očekávaným Hobitem a velkofilmem Exodus, ale přišlo bohužel bolestivé prozření. Z tohoto důvodu se dostavuje k letošnímu roku jistá skepse, ačkoliv nás čeká pěkná várka „must see“ záležitostí, tak doufám, že obavy budou zbytečné. Ale o tom až v jiném článku, pojďme na leden. Bude to slušný měsíc, zvlášť ve své druhé polovině, tedy vlažný začátek přeskočím a jen zmíním, že 8. ledna jde do kin dobrodružné fantasy Sedmý syn. Každopádně mám o tento film jisté obavy, že nebude zas tak dobrý, jak se od počátku tváří. Stejnou nedůvěru přináší 15. ledna třetí pokračování filmu 96 hodin s podtitulem Zúčtování. Jednička je klenot, dvojka je škvár a bojím se, že na trojku už s*re pes. Ale věřím, že v týdnu od 22. ledna si spraví filmoví nadšenci chuť. E.A. Poe: Podivný experiment čerpá z odkazu slavného spisovatele a hraje v něm slušná plejáda kvalitních herců, přičemž první ohlasy jsou mnohem kladnější, než se čekalo. A zásah do černého bude i Birdman – film o vysloužilém superhrdinovi, který se marně protlouká světem. No, a když už nic, zásahem do hnědého budou i třetí (!) Babovřesky. Odrazíme se tedy od dna a podíváme se na poslední týden. 29. ledna totiž přijdou potencionálně filmy, které snad zasáhnou i do udílení Oscarů. Mortdecai: Grandiózní případ sice asi jen v minoritních kategoriích, ale v akční komedii se sejde Johnny Depp, Ewan McGregor a Gwyneth Paltrow, což samo o sobě zní skvěle. A co nejen nezní, ale i skvělé bude, dle prvních ohlasů, je historický životopisný film Kód Enigmy, ve kterém září Sherlock, tedy Šmak, chtěl jsem říct Benedict Cumberbatch. Každopádně prý výkon hodný Oscara, kterého si pan Okurka jistě zaslouží.

Hudba

U filmového odstavce jsem se trochu rozvášnil. Možná i z důvodu, že s hudebními nahrávkami pro leden to je všelijaké. Album kapely Marilyn Manson The Pale Emperor bude už devátou nahrávkou této partičky, ačkoliv to pořád zůstává jako one man show Briana Warnera (skutečné jméno frontmana). K dostání 19. ledna. O čtyři dny později budou k mání dva výkřiky do tmy starých metalových a pozapomenutých leden. Respektive nová deska Napalm Death a taky Venom. To už je jen na povzdechnutí, kam může tento žánr směřovat, když veškerá produkce stojí na kapelách, které už desítky let hrají to samé v bleděmodrém. A ať trochu ubereme plyn, připomeneme i desku s poetickým názvem F.E.A.R. od Papa Roach k dostání 26. ledna.

Hry

Herní scéna začíná dohánět tu filmovou. Bohužel ne zrovna v tom pozitivním slova smyslu. Na jedné straně máme každý rok několik marketingem protlačených titulů, které stály hromadu peněz a slibují relativně slušný herní zážitek, ale jde jen o jednohubky. A vedle toho několik indie titulů, které jsou však často odfláknuté až hanba. Respektive je netoužíte hrát, pokud jste zrovna nebyli těmi, kdo na jejich vývoj přispěl na Kickstarteru, a teď zarmouceně kroutíte hlavou, protože se po hře slehla zem. Proč tolik řečí? Lednový měsíc je krásným důkazem, jak to s hrami jde od desíti k pěti. Všehovšudy nás čeká 30. ledna jeden áčkový titul na všechny platformy – hororové Dying Light, jenže jestli budeme na tuhle hru ještě rok vzpomínat, to bych si opravdu nevsadil. A to je bohužel vše. Teda ještě přihoďme dětinskou indie adventuru Broken Age, kterou stejně nebude nikdo hrát, a HD předělávku kultovních Heroes of Might and Magic III. To naopak budeme hrát všichni, ale je to takové smutné, když nejlepší hra začátku roku vyšla vlastně před patnácti lety.

Koncerty a ostatní

Pojďme se na to podívat pragmaticky. První dny měsíce jsou stejně odpočinkové, Silvestr vyšel tak dobře, že se do práce většina z nás podívá až pátého ledna. A umělci to mají podobné, jen se do práce podívají až v půlce roku. No, není to tak tragické, ale o pořádnou akci by jeden ani prstem u nohy nezavadil. Tak odstrojte stromek, dojezde cukroví, vyklepejte začátkem roku pavouky ze skříní, rozvrhněte si plán, co chcete v roce 2015 dokázat, a směle do toho. Nebo vyrazte na nějaký ples v okolí, ale do těch těžko mluvit, ostatně ty nejmenší, vesnické, bývají stejně nejlepší. A jestli mermomocí chcete trochu potřást hlavou, zajeďte si 12. ledna do Ostravy na Manowar, kteří jsou na výroční turné – 25 let od vydání desky Kings Of Metal.

      

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář