Ne vždycky se inspirace na nový single hledá snadno, a proto není divu, že ji zpěváci berou, kde se dá. V mnoha písních se zpívá o konkrétních lidech a konkrétních věcech z jejich života – chcete vědět ve kterých a jaké je pozadí?

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

Peprná tajemství, která neznáte o těchto hitovkách

Hudební branže

Udržovat krok s hudebním průmyslem jistě není nic moc jednoduchého. Ten, kdo nemá každý rok nové cédéčko, jako kdyby neexistoval. To ale znamená, že zpěváci mají velkou spotřebu textů na písničky – jenomže, kde je neustále brát? Kde hledal neustále inspiraci pro své písně? Pojďme se nyní podívat na 15 hitovek, které jsou inspirované některými dalšími celebritami, popřípadě životními kopanci daných zpěváků.

1. Foo Fighters – I’ll Stick Around

Jejich písnička I’ll Stick Around je inspirovaná slavnou Courtney Love. Tato kontroverzní zpěvačka si během let vytvořila pěknou základnu nepřátel, a tak není divu, že se ona sama stala námětem hned několika písniček. Kromě této je to pak např. Gwen Stefani a její Hollaback Girl. Asi není nutno dodávat, že texty nejsou zrovna lichotivé.


Foo Fighters – I’ll Stick Around


Gwen Stefani – Hollaback Girl

2. Hole – Violet

Ještě jedna písnička je inspirovaná osobou Courtney Love a to tato „Violet“. Obsahově postihuje vztah lásky a nenávisti mezi ní a Billym Corganem. Hlavní představitelkou kapely Hole, která byla založena v roce 1898 a byla činná po jisté přestávce ještě v roce 2012, byla sama Courtney Love.


Hole – Violet

3. 311 – Amber

311 je americká rocková skupina, která se také inspirovala jinou zpívající celebritou. Všechno to začalo tím, že se jeden z členů Nick Hexum kdysi jedenkrát sešel s hlavní zpěvačkou známé kapely Pussycat Dolls Nicole Scherzinger. Jejich rande se poté stalo inspirací pro jejich píseň Amber.


311 – Amber

4. The Beatles – Dear Prudence

Tato souvislost je mezi lidmi trochu známější. Písničku Dear Prudence napsal John Lennon v roce 1967 během cesty do Indie, kam kapelu následovaly také dvě sestry – Mia a Prudence Farrow. Prudence se zde neustále snažila najít svou duchovní cestu, během čehož propadala do silných depresí a nevycházela dokonce ani ven. Lennon jí tedy napsal píseň, aby odvedl její myšlenky jinam.


The Beatles – Dear Prudence

5. John Lennon – How Do You Sleep

I v hudebním průmyslu panuje rivalita a některé hitovky, které se tváří jen jako skvělé písničky, mohou sloužit jako ventilace určitých názorů. Podobně tomu bylo i u Johna Lennona a Paula McCartneyho. Paul totiž na své desce Ram měl mnoho uštěpačných poznámek na adresu Johna, a tak ten mu opáčil písničkou How do you sleep?


John Lennon – How do you sleep?

6. The Velvet Underground – Femme Fatale

Píseň o problémové osudové ženě byla sice sepsána Lou Reedem, ale jenom na žádost jeho přítele a manažera Andyho Warhola. Ten chtěl, aby jeho kamarád napsal song o jeho múze Edie Sedgwick. A tak vznikla tato písnička.


The Velvet Underground – Femme Fatale

7. Brand New – Seventy times seven

Spát s přítelkyní někoho jiného se nevyplácí. A to ani zpěvákům, kteří na to mohou doplatit i veřejnou nenávistí. Takto dopadl i John Nolan, který se vyspal s přítelkyní svého kolegy, a ten na to reagoval nenávistí napuštěnou písničkou, ve které zpívá o tom, že by ho nejraději zabil.


Brand New – Seventy times seven

8. John Nolan – There’s No I In Team

A zrádce na to reagoval svou písničkou, ve které se sarkasticky omluvil.


John Nolan – There’s No I In Team

9. Sheryl Crow – My Favorite Mistake

I zde narážíme na mnoho odkazů. Sama zpěvačka odmítá přiznat, kdo se schovává za její písničkou nazvanou My favorite mistake, ale stopy ukazují vcelku jasně. A to na její vztah s Ericem Claptonem.


Sheryl Crow – My Favorite Mistake

10. Avett Brothers – Famous Flower of Manhattan

Americká hudební skupina, která vznikla v roce 2000 a jejímiž hlavními členy jsou bratři Avettovi, se v písničce Famous Flower of Manhattan inspirovala písničkářkou a zpěvačkou Reginou Spektor, která jako múza zapůsobila i na skupinu The Strokes.


Avett Brothers – Famous Flower of Manhattan

11. Eric Clapton – Layla

Modelka Pattie Boyd byla původně provdaná za George Harrisona, který byl kytaristou u skupiny Beatles. Později však začal spolupracovat s Ericem Claptonem, který byl ženou svého kamaráda natolik okouzlený, že napsal píseň Layla na její počest. A důkazem toho, že u mužů prochází láska žaludkem, kdežto u žen ušima, je to, že Pattie opustila Harrisona a provdala se za Erica Claptona.


Eric Clapton – Layla

12. Coldplay – Fix you

Písně opravdu pomáhají lidem v těžkých chvílích. Pomoci své manželce Gwyneth Paltrow od stesku po zemřelém otci chtěl i Chris Martin, který proto napsal pro skupinu Coldplay píseň Fix you, která měla slavné herečce pomoci se vyrovnat s její ztrátou.


Coldplay – Fix you

13. The Babyshambles – Katy

Vztahy opravdu nejsou jednoduchou záležitostí, a tak se nezřídka písničky stávají ventilem těžkých rozchodů a složitých vztahů. Stejně je na tom i song Katy kapely The Babyshambles , který je o frontmanovi Pete Dohertym a jeho komplikovaném vztahu s modelkou Kate Moss.


The Babyshambles – Katy

14. INXS – Suicide blonde

Důkazem toho, že písničky mohou být opravdu o čemkoliv, je tato hitovka, kterou napsal Michael Hutchence poté, co se jeho přítelkyně Kylie Minogue obarvila na platinově blond.


INXS – Suicide blonde

15. Courtney Love – But Julian, I’m a Little Older Than You

Stejně jako se ona sama stala námětem mnoha písní, i ona se rozhodla se v jedné ze svých hitovek do někoho opřít. Stal se jím Julian Casablancas ze skupiny The Strokers, která se v mnoha textech o zpěvačku také otírala.


Courtney Love – But Julian, I’m a Little Older Than you

      

Líbí se vám tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář