Už dlouhou dobu se nejen u nás, ale i v okolních státech diskutuje o regulaci online hazardu. Omezování marketingových aktivit nestačí, hráči i nadále sázejí v zahraničních sázkových kancelářích s licencí na Maltě (Malta je člen Evropské Unie).

avatar

Patrik Vrabec
Sport, turistika a vaření pro můj volný čas

Regulace hazardních her – vzor Rumunsko

Dokud my jen diskutujeme, předbíhají nás i další země. Lokální licencování výborně funguje například ve Velké Británii či v Dánsku. Vzorem by mohly být i východní státy jako Estonsko a Lotyšsko. Minulý rok nás předběhla i taková země jako Rumunsko, a právě z něho bychom si mohli vzít příklad.

Ačkoli se v Rumunsku začátky regulace potýkaly s chaosem a neorganizovanou snahou vládní moci, postupně se stav utřepává do celkem slibné podoby. Dodnes se sice táhne soudní spor s takovým gigantem jako bet365, ale počet udělených licencí stoupl už na pěkných 18 společností (zdroj onjn.gov.ro). V Rumunsku prošly schvalováním dokonce i dva extrémy:

1) O licenci budou muset požádat i společnosti, které budou dělat marketingové kampaně na hazard. Takže například i provozovatelé rumunské stránky Jocuri Aparate Online budou muset získat licenci a zobrazovat reklamu pouze licencovaným značkám. Zatímco česká verze stejného portálu Výherní Automaty Online nadále zobrazuje kasina s licencí v Evropské Unii. Vláda tím získá kontrolu nad zahraničními reklamními agenturami a ani poplatek za licenci nebude zanedbatelný.

2) Druhým extrémem je vymáhání zaplacení daní i za předcházející roky působení na rumunském trhu. Žadatelé licence se tak budou muset nejdříve dohodnout s vládou na sumě, kterou zaplatí jako kompenzaci za předcházející podnikání na trhu. Výborný nápad, který se na začátku zdál jako nerealizovatelný.

Rumunsko jde velmi zajímavou cestou a z výsledku je vidět, že provozovatelé online hazardních her jsou ochotní přistoupit i na taková extrémní pravidla získání licence. Podmínkou je samozřejmě blokování těch, kteří licenci nemají. A co my? Kterou cestou se vydáme a kdy už konečně?

      

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář