Irská, skotská nebo americká? Nasajte základní znalosti o tomto ryze chlapském pití, abyste nezjistili, že pijete pouze bourbon.

avatar

Milan Svašek
Ženy, fitness, film a tvrdá dřina. Nepíšu, co nežiju.

Ryzí chlapské záliby: Whisky

Snobské potěšení vs. pivo

Whisky je považována za zlatý grál alkoholických nápojů. Zvláště v našich končinách si uchovává jistý punc luxusu, který je dán jednak cenou, ale též historickými souvislostmi a původem. Na mapě níže lze rozlišit tři pásy historického alkoholového opojení. Modře je samozřejmě ruská vodka, červeně víno a uprostřed najdete oranžový pás pivařských velmocí. Whisky, jakožto původem z britských ostrovů, z nichž se rozšířila do USA, se do našich končin dostávala velmi těžko. Zatímco pár desítek let svou pozici upevňující soudruhy ještě zahnat šlo, národní unikáty – slivovici a tuzemák (tj. český rum, který však neobsahuje třtinový cukr, tudíž ho nelze nazývat stejně jako nápoj korzárů) už nikoliv. O tom, že jsme pivařská velmoc nemluvě. Takže se whisky velmi záhy stala snobským potěšením, jež častěji vychutnáváme doma u krbu s dečkou přes nohy než v drahé irské hospůdce. Ale ono je tomu snad i dobře.

Whiskey mapa
zdroj: wikipedia.org

Živá voda z vrchoviny

Každý alkoholický nápoj tvoří unikátní rostlinná surovina, to je běžná věc. V případě whisky je základem obilovina – nejčastěji ječmen, žito nebo kukuřice. V základu můžeme rozlišit dva původní druhy whisky. Jednak skotskou, která je z ječného sladu a minimálně dvakrát se destiluje, a irskou whisky, jež se destiluje alespoň třikrát. Dodnes se vedou spory, jestli živou vodu (neboť tak se whisky v Anglii nazývala už od svého vzniku – někdy na přelomu čtrnáctého a patnáctého století) vymysleli Skoti nebo Irové, každopádně u nás vede whisky z Irska. Můžou za to zvláště populární značky jako Tullamore Dew a Jameson. Naopak ze Skotské vrchoviny ochutnáte klasickou Ballantinku a Johnnieho Walkera.

Whisky nebo bourbon

Jak známo, z Ameriky nikdy nepřišlo nic dobrého, neboť vše dobré přišlo do Ameriky. O whisky to platí dvojnásob. V USA tvoří základ kvasu kukuřice, v jejíž pěstování je USA suverénní číslo jedna na světě. (De facto jí vypěstuje ročně více než všechny ostatní končiny světa.) Potom whisky s podílem kukuřičného kvasu minimálně 51 procent nazýváme bourbon – příkladem je Jim Beam. Avšak pozor na to, že jako bourbon se primárně označuje jen whisky ze státu Kentucky, naopak whisky z jiných amerických států (ačkoliv pořád je zde většinový podíl kukuřičného kvasu) už bourbon neříkáme – nejznámější je whisky z Tennessee a pravděpodobně nejslavnější whisky na světě – Jack Daniel’s. Takže Jack je z potravinářského hlediska bourbon, ale jelikož se filtruje přes dřevěné uhlí a není z Kentucky, je zcela legitimní libozvučnější označení Tennessee whisky. A abychom nezamluvili žitnou whisky. Ta je taktéž americkou specialitou a potencionálně měla vzhledem k nadprodukci žita snahu být nejpopulárnější na světě. Ale kvůli své nahořklé chuti se během americké prohibice více zprofanoval klasický bourbon.

Nejdražší na světě

Unikátnost whisky nespočívá pouze v tom, kolikrát slad vydestilujete, ale zvláště jak dlouho ji necháte zrát v chladném sklepě v dubovém sudu. Jelikož whisky už v lahvích nezraje, je zbytečné si doma schovávat whisky v naději, že za deset let bude lepší. Žebříček nejdražších whisky právě dobu zrání ve velkém zohledňuje. Například „dostupná“ je whisky Chivas Regal Royal Salute 50-years-old, která byla do lahví stočena při oslavách výročí královny Alžběty II. v roce 2002. Do té doby zrála v sudu – jak název napovídá – celých padesát let a cena láhve je kolem deseti tisíc dolarů. Jako takový vrchol luxusních whisky je považována skotská značka Macallan. Například luxusní 55 let starý Macallan by vás stál ještě o dva a půl tisíce dolarů víc. Ale když byl nalezen Macallan z roku 1926 (jinak stočen do lahví v roce 1986), jeho cena se vyšplhala až na 75 tisíc dolarů. A samotný rekord trhl v aukci Macalan 1946, který se pro svou jedinečnou chuť v roce 2010 vydražil za bezmála půl miliónu dolarů.

Macalan
zdroj: themacallan.com

      

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář