Dokážete vyjmenovat všechny divy světa? I když je jich několik desítek? Vyberte si svůj seznam a naplánujte cestovatelský sen.

avatar

Milan Svašek
Ženy, fitness, film a tvrdá dřina. Nepíšu, co nežiju.

Nejlepší na planetě

Vítám vás u dalšího edukativně zaměřeného článku, který by mohl budit dojem, že se chystám zabrnkat na nostalgickou strunu. Ano, teplé dny pomalu mizí a na fotky z dovolené se práší digitální prach, ale kdy jindy se namotivovat k dalším cestovatelským radostem a vytyčit si nové cíle co a kde ještě ve svém životě vidět. Třeba všechny divy světa – mysteriózní, záhadné, fascinují, de facto best of toho, co lze na naší planetě vidět. V neposlední řadě s čím se dá nejlépe chlubit. Přeci jen říct, že jste navštívili Si-an zní skvěle, dokud se někdo nezeptá: „A co tam jako je?“. (Čínská Terakotová armáda, pozn. redakce.) Ale je zde háček, a nikoliv malý, neboť všemožných seznamů divů je momentálně více než modelových řad iPhonu. Takže si v tom uděláme trochu pořádek.

Divy antického světa

Obecně jsou za první a klasické divy pokládány stavby, které vznikly rukou člověka ještě v době před naším letopočtem. Problém je, že na zhlédnutí těchto sedmi divů vám bude stačit jediná cesta do zahraničí. Naneštěstí se totiž dochovaly už jen egyptské pyramidy, které jsou ke všemu o víc jak dva tisíce let starší než všechny ostatní divy tehdejšího světa rozmístěné kolem Středozemního moře a přilehlé části Asie. Co se zbylých divů týče, tak máme o nich jen velmi skromné informace. Maják na ostrově Faru zničilo zemětřesení a dochovala se pouze schématická kresba na dobové minci. Stejná katastrofa zničila i Mauzoleum v Halikarnassu, které se později našlo, ale jak můžete vidět na fotografii, není zase tolik o co stát.

Divy světa
zdroj: wikipedia.org

Zemětřesení do třetice a pád třicet metrů vysokého Rhódského kolosu – o další div méně. Přestože se zachovaly kamenné bloky na ostrově Rhodos, které je možné zhlédnout, samotná socha byla později Araby vytažena a pravděpodobně roztavena. Další dva divy zničil pro změnu požár, konkrétně Diovu sochu v Olympii a Artemidin chrám v Efesu. Chrám byl v moderní době zrekonstruován a je k vidění v Istanbulu, ale to jaksi už není ono. No a co týče posledního divu – Visutých zahrad Semiramidin, jejich existence nebyla doposud dokázána a pravděpodobně se tak nikdy nestane. Takže bilance není zrovna optimistická, což si ale uvědomili už cestovatelé na přelomu devatenáctého a dvacátého století a byl vytvořen nový, ale nepříliš oficiální seznam nových sedmi divů.

Divy středověkého světa

Aby to bylo zcela fér vůči americké části světa, nachází se všechny středověké divy pouze v Evropě a Asii. S menším výletem do Egypta, tentokrát nikoliv k pyramidám. V druhém největším egyptském městě – Alexandrii, se totiž nachází jeden z nejméně známých divů – Katakomby v Kom el Shoqafa. Tyto starověké hrobky se v ničem nezadají s těmi klasickými v Gíze, viz. foto.

Divy světa
zdroj: cdn1.albayan.ae

Ze zbylých šesti si dva pro sebe zabrala Itálie, jedná se o známé Koloseum a dále věž v Pise. K věži jen taková perlička. Původně se kvůli měkké hornině nakláněla na druhou stranu, tak jí stavitele kameny vyrovnali. Jenže věž se začala naklánět na druhou stranu. Momentálně je věž jištěna železnými lany a podloží bylo mechanicky upraveno tak, že prakticky by nemělo hrozit, aby se věž zřítila. Ale nikdo neví. Další dva divy naleznete v Číně. Pravděpodobně není nutné zmiňovat tři a půl tisíce kilometrů dlouhou Čínskou zeď, ale zajímavější je osud Porcelánové pagody v Nankingu. Ta sice byla zničena při povstání v devatenáctém století, ale o její rekonstrukci se stále uvažuje. Zvláště když v roce 2010 jistý čínský byznysmen daroval na opravu úctyhodné tři miliardy dolarů.

Divy světa
zdroj: wikipedia.org

Do sedmi už zbývají jen dva, které se nacházejí v Evropě, konkrétně se jedná o Stonehenge v Anglii, jenž dodnes vyjevuje svá tajemství, včetně čerstvě objevené rozsáhlé sítě podzemních svatyň. A posledním je velkolepý chrám v Istanbulu Hagia Sofia. Ale aby to zase nebylo jednoduché, je výběr značně relativní. Mezi další kandidáty do sedmičky se řadí např. indický Tádž Mahal nebo Elyská katedrála v Anglii. Takže už teď máme divů přes tucet, ale nejhorší je, že s počátkem nového milénia se se žebříčky roztrhl pytel.

Nových sedm divů světa

S tím, že by o nových sedmi divech měl rozhodnout celý svět, nikoliv pár vyvolených, přišel dobrodruh Bernard Weber. Do sedm let trvajícího hlasování se mohl zapojit kdokoliv a výsledek byl symbolicky oznámen 7. 7. 2007. A jaký byl? Z prvního antického seznamu se vrátily pyramidy, ale byly uznány pouze jako osmý a čestný div. Z těch středověkých potom zůstala Velká čínská zeď a Koloseum, kteréžto zůstalo jediným divem, jenž se nachází v Evropě. Oficiálně se taktéž divem stal Tádž Mahal. Další čtyři divy jsou kompletně nové a kromě skalního města Petry v Jordánsku, se všechny nachází na amerických kontinentech, tedy pro našince celkem z ruky. Jmenujme tedy Chichén Itzá, což je mayská pyramida nacházející se v Mexiku. Dále Machu Picchu v Peru a sochu Krista Spasitele v Riu.

Další seznamy divů

Zatím jsme probrali tři seznamy, které je možné považovat za oficiální, byť ten poslední – veřejností zvolený, není například uznáván ani společností UNESCO. Relativně zajímavý seznam je z roku 2006 vyhlášený novinami USA Today. Jediný div ze sedmi mohli vybrat samotní čtenáři, kteří s dávkou patriotismu zvolili Grand Canyon. Zbytek divů je jaksi… divný. Polární čepičky, velké stěhování zvěře v Serengeti a internet, kdybychom měli jmenovat pár zástupců. Když už jsme naťukli ty zvířátka, existují hned tři seznamy přírodních divů. Ten první vytvořila stanice CNN a spadá sem například Mount Everest, Velký bariérový útes nebo Viktoriiny vodopády. Později v roce 2011 byl na základě hlasování opět lidí z celého světa zvolen nový seznam přírodních divů, jež je už poněkud exotičtějšího rázu. Například překrásné vodopády Iguaçu v Peru nebo monumentální skály Ha Long, které kromě fotky níže můžete naživo vidět ve Vietnamu.

Divy světa
zdroj: wikipedia.org

Doplněním je potom seznam sedmi podmořských divů, které kromě několika bariérových útesů, včetně toho Velkého v Austrálii, obsahuje ruské jezero Bajkal nebo souostroví Galapágy. A dál? Sedm divů má i naše Sluneční soustava, industriální sféra (do seznamu spadá například i kanalizace pod Londýnem) nebo většina států. Ano, i my jsme volili sedm divů naší rodné země. Pražský hrad, Karlštejn a Karlův most napadnou každého. Doplňují je dva technické skvosty – přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně a vysílač na Ještědu. Sedmičku uzavírá centrum Nového Krumlova a Hluboká. Celkem to je slušná porce, ale teď přes podzimní a zimní měsíce je ideální čas vybrat ten svůj seznam a sehnat levné letenky. A kdyby bylo nejhůř, projet ty české je taky pěkné dobrodružství.

      

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář