Hranice mezi pornografií a filmem, který koketuje s ratingem osmnáct a více, se v posledních letech stírá rychleji než tající led pod tlapami polárních medvědů. A kdo už brousí hrany?

avatar

Milan Svašek
Ženy, fitness, film a tvrdá dřina. Nepíšu, co nežiju.

Co prodává?

Sex prodává, samozřejmě, to je svatá pravda. A v Hollywoodu to vědí moc dobře. Když vám na stole přistane tak špatný scénář, že by to Kim Kardashian nestačilo ani na domácí sex tape podřadné kvality, musíte často vytasit jiný kalibr, který vyžene tlusté zadky filmu chtivých diváků z pohodlných pohovek, a donutí je ustrkávat předraženou kolu v multiplexu. Třeba velmi kontroverzní sexuální scény, tím spíš, když do nich zapojíte nějakou velice známou herečku či herce, neboť často stačí v dvouhodinovém filmu minutová scéna, která zvedne mravokárcům tlak, abyste se na sakra dlouho zapsali do historie filmu. Níže vypsané filmy takovou scénu či několik scén rozhodně nepostrádají, naopak jsou často tak peprné, že se o nich diskutovalo i mimo puritánskou americkou půdu, která je známa tím, že odhalené ňadro na obrazovce je desetkrát horší než sebebrutálnější masakr.

Pokušení (2009)


zdroj: movpins.com

Film začíná skoro „nevinně“, když si Catherine (hraje nestárnoucí milfka Julianne Moore) najme prostitutku (hraje smyslná Amanda Seyfried), aby otestovala věrnost svého muže. Ale kdo nakonec musí odolat pokušení (a nezvládne to) je samotná Catherine. Lesbický sex je v hollywoodských filmech velmi vzácný, a zde se vskutku neomezuje na pár pokusných polibků ala Tajemství loňského léta, naopak se herečky svádí bez špetky studu. Ideální ke sledování s partnerkou, možná to v ní vzbudí muži obdivovanou experimentální zvědavost.

Requiem za sen (2000)


zdroj: prime-movies.net

Pravděpodobně nejlepší Aronofského film, který je minimálně odhadem tak stokrát lepší než letošní Noe, vykresluje několik verzí závislosti, včetně té asi nejhorší – závislosti na heroinu. Šokujících scén je ve filmu několik, ale tu naprosto nezapomenutelnou si zahrála Jennifer Connelly, když se její postava dostává na samé dno a v kruhu aplaudujících mužů sdílí nahá s další ženou obrovské šidítko. Doslova zadek na zadek.

Zkrocená hora (2005)


zdroj: nld.com.vn

V roce 2005 režisér Ang Lee, původem z Tchaj-wanu, překročil do té doby všechny meze a otevřel v tehdejší kinematografii jedno z největších tabu – vztahy gayů. O deset let později se nám to v dnešní otevřenější společnosti zdá jako vtipné a vrcholná sexuální scéna, která je povícero nastiňující než vyloženě explicitně naturalistická, nás nutí se ptát, proč tolik slov? Na jedné straně zde byly homofobní předsudky opřené o církevní dogmata, ale problém můžeme vidět i v tom, že film, a postavy obecně, čerpá z národní tradice statečných kovbojů a tvrdých rančerů. A od mužů, kteří jednou rukou krotí mustanga a druhou si připalují třetí krabičku cigaret, rozhodně nečekáme citové výlevy.

Zastav a nepřežiješ (2006)


zdroj: aceshowbiz.com

Od muže, který se kvůli jedu v jeho krvi stane doslova závislým na adrenalinu (jinak ho otrava zabije), se dá vyloženě čekat, že nebude souložit s půlhodinou předehrou. A taky, že ne. Hlavní postava Chew, kterého hraje Jason Statham, si svou přítelkyni Evu vezme rovnou na ulici v Čínské čtvrti. A nejde ani tak o to, že souložit na ulici je krajně nemorální, dokonce trestné, ale celý akt doprovází ne zrovna úměrná porce verbálního i fyzického násilí, a vůbec to nemá daleko ke znásilnění. Místy se ozvaly i názory, že scéna je tak explicitní, že by se více hodila do porna.

Eyes Wide Shut (též Spalující touha, 1999)


zdroj: thewanderingdakini.wordpress.com

První zářez Stanleyho Kubricka v tomto seznamu a vůbec poslední film, který tento velikán kinematografie natočil. Nejkontroverznější scéna v tomto filmu není ani tak přehnaně erotická, jediné co je vidět, jsou ženská ňadra, ale celé je to zahalené do krajně úzkostného hávu. Ve vrcholné scéně se příslušníci vyšší třídy účastní skupinového sexu plného masek, obřadních rouch a tajných hesel. Kontroverzní z této scény dělá to, že celé to je až nebezpečně realistické a nad vším se vznáší pachuť násilí a hrozby.

Kult hákového kříže (1998)


zdroj: intpcomplex.com

De facto již kultovní film je kontroverzí naplněn k prasknutí, ale z těch sexuálních zde vyčnívá scéna z vězení, kde je Derek, hraný Edwardem Nortonem, bez skrupulí znásilněn. Ve sprše, jak jinak ve vězení, a ke všemu je při tom brutálně zbit. Ale celkově scénu na ještě vyšší úroveň povznáší skutečnost, že ochranka vězení je přítomna, ale kvůli Derekově neonacionalistickému názoru a rasové nesnášenlivosti jen potichu zavře dveře. Ano, tohle je ten film, kvůli kterému nechcete skončit nikdy ve vězení, vedle tohohle je Shawshank pohádka.

Americké psycho (2000)


zdroj: soundonsight.org

Kdo si herce Christiana Balea spojuje jen s Nolanovým Batmanem, pravděpodobně netuší, jak velký herecký talent to je, což dokazuje i v roli sociopata v tomto filmu. Celkově je film velmi násilný a kontroverzní, ale k pomyslnému vrcholu dojde, když se Patric, kterého Bale hraje, nejdříve užije ve trojce se dvěma slečnami, načež je zabije. Jednu ještě během sexu, druhou při útěku dorazí motorovou pilou, a to s pořádnou krvavou cákanicí. Taková kombinace sexu a pruderního násilí nemá v mainstreamovém filmu moc konkurence.

Antikrist (2009)


zdroj: cynicritics.com

Filmy dánského režiséra Larse von Triera pomalu přecházejí z undergroundové tvorby pro filmové znalce ke klasickému mainstreamovému filmu, respektive Antikristem to začalo, Nymfomankou, kterou zde ostudně vynecháme, neboť by vydala na celý článek, to (zatím) končí. Film je celý, no, docela zvrácený, začíná sexuální scénou páru, prostříhanou na to, jak jejich dítě spadne z okna a zemře, a to je ještě slabší šálek čaje. Film je doslova natřískat sadistickými i masochistickými scénami, včetně drcení varlat a odstranění si vlastního klitorisu…

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)


zdroj: willthefire.com

Hollywoodský remake si zaslouží místo v tomto žebříčku už jen proto, že z vypsaných filmů vydělal suverénně největší částku – něco přes 230 milionů dolarů. Jako velmi silnou můžeme označit závěrečnou scénu, kterou však k lehce detektivnímu námětu není vhodné blíže popisovat, ale to nevadí. Ikonickou scénou se stala ta, kdy se protagonista Lisbeth vzepře vůči vydírání svého kurátora, které většinou skončí pohlavní stykem, a svého tyrana „znásilní“ po svém a ještě mu na břicho vytetuje nápis „rapist“, tedy násilník. Ačkoliv je scéna plná zadostiučinění, utrpení muže je skoro hmatatelné.

Mechanický pomeranč (1971)


zdroj: imgarcade.com

Ačkoliv je to víc jak čtyřicet let, co byl tento další Kubrickův opus natočen, a rozhodně jsou v oběhu drsnější snímky, je sugestivně podané násilí a necenzurovaná erotika v Mechanickém pomeranči pomyslným vrcholem filmové dekadence. Zatímco filmy Triera dnes působí pohoršení, Pomeranč sbíral zákazy po celém světě. A za hodně z toho může právě scéna, kdy hlavní hrdina Alex a jeho parta znásilní ženu spisovatele a jeho samotného doživotně zmrzačí. Extrémně realistická scéna, kterou ještě doprovází klasická melodie z muzikálu Zpívání v dešti, byla i pro samotné herce tak vyčerpávající, že se znásilněná herečka při natáčení zhroutila a musela být nahrazena. Film nakonec odsoudil i sám režisér a doporučil zastavit jeho promítání v rodné Anglii.

Líbí se vám tento příspěvek?

Tagy

Tagy: ,

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář