Kolem manželství a především potom rozvodu je stále opar mylných informací a představ. Opravdu končí 50 % manželství rozvodem? A má potom smysl se vůbec ženit? Podívejte se na to, co je pravda a co fikce.

avatar

Denisa Tatíčková
Studentka historie a milovnice psaní, kterému se věnuje již přes 5 let.

Mýty o rozvodu, kterým stále věříme

Manželství

Dnešní doba se vyznačuje vysokou mírou rozvodovosti – mnoho starých a spokojených páru na to říká, že u nich, když něco nefungovalo, obvykle se to spravilo, než aby se to vyhodilo. Na druhou stranu, kdo má žít s partnerem, který nic spravovat nechce, nebo který podváděl jak na běžícím pásu? Takové koule na noze se prostě dá zbavit jen jediným způsobem – pořádnými štípačkami s nápisem Rozvod. Kolem něho existuje ale ještě příliš mnoho nepravdivých faktů. Víte, které informace byste měli brát s nadhledem?

1. Jedno ze dvou manželství krachne

Na vaše šťastné manželství připadá jedno nešťastné. Statistika, ve které figuruje cifra 50% dnes už ale vůbec není aktuální. Měření bylo stanovené na základě 70. – 80.let minulého století, kdy míra rozvodovosti opravdu dosahovala skoro poloviny. V dnešní době naopak tento trend mírně upadá – za posledních 20 let rozvodů ubývá. Jistě na to má také vliv i to, že lidé vstupují do manželství v pozdějším věku a díky tomu, jsou vyzrálejší a jejich vztahy jsou pevnější. Neděste se tedy nějakých čísel a raději se zaměřte na svou drahou polovičku.

2. Rozvod je špatný pro děti

Existuje stále mnoho párů, které spolu zůstávají jen kvůli dětem. Díky tomuto bohulibému rozhodnutí sice Pepíček a Anička budou mít oba rodiče, ale otázkou je, jak se budou cítit jako pěšáci na bitevním poli. Děti jsou velmi citlivé na změny a napětí, proto si nemyslete, že oni to nevědí. Mnohem horší je, když se to rodiče ani pořádně nesnaží skrývat a dennodenně se hádají. To už je potom opravdu lepší jít si každý svou cestou a ušetřit tak děti a jejich city. S rozvodem, který trvá třeba rok, se vyrovnají určitě lépe, než s dětstvím plným hádek, které trvá 10x tak dlouho.

3. Pokud spolu žijete před manželstvím, snižuje to pravděpodobnost rozvodu

Podle nedávných studií tohle neplatí. Nezáleží na tom, jestli žijete odděleně a potom do toho praštíte, nebo jestli spolu předtím rok žijete. Hodně záleží spíš na tom, jak jste vyzrálí a jak mladí se ženíte. Přeci jen ve dvaceti spíše člověk hledí na to, jak je partnerka dobrá v posteli a jak se umí bavit, zatímco ve třiceti už ho zajímá, jestli taky umí vařit a prát. Obzvláště u starších párů se můžeme také setkat s alternativou – a tou je oddělené bydlení. Jsou sice spolu, ale bydlí každý jinde a jejich manželství je přesto zdravé a prospěšné.

4. Pokud něco neklape, je jasné, že rozvod je na spadnutí

Každý vztah má jistá období, kdy se prostě nedaří. Stres v práci, nemocné děti, povinností je až nad hlavu a to si vybírá daň také na společném životě. Nikdo by to ale neměl zabalit jen kvůli tomu, že za poslední měsíc se jenom hádáte, o sexu ani nemluvě. Chce to jen plán, snahu a trochu menší pres. Utíkat při prvních náznacích bouřky je hloupost – déšť je prostě někdy potřeba a navíc krásně pročistí vzduch a harmonie do vztahu se zase vrátí.

5. Rozvod znamená selhání

Mnoho lidí si myslí, že když se jim nepovedlo udržet vztah při životě, tak rozvod je důkazem jejich neschopnosti. Tak to ale samozřejmě vůbec není – je celé spektrum důvodů, díky kterým se rozvod nakonec stává nevyhnutelnou záležitostí, ale neschopnost mezi ně nepatří. Pokud je vztah mezi manželi nešťastný, je zbytečné, aby z nich i nadále vysával životní sílu. Většina lidí si po rozvodu může vydechnout a najít nový směr své cesty. A to přeci není selhání.

6. Nevěra může za rozpad manželství

Je snadné říci, že se rozvádíte proto, že jeden z vás podváděl. Pokud si to ale vezmete do hloubky, musíte také dodat, co k tomu vedlo. Pokud jste např. byl neustále v práci a doma byl na partnerku akorát tak protivný, popřípadě si z ní dokonce udělal osobní služku, nedivte se, že si bude porozumění hledat někde jinde. Rozhodně to není omluva, ale k nevěře většinou vede delší cesta, takže není fér poukazovat jen na její cíl.

100 lidí 100 názorů

Na manželský život je v dnešní době až příliš mnoho rozdílných názorů. Jen se v knihkupectví podívejte, kolik knih bylo na toto téma napsáno, nebo kolik manželských poraden jen v ČR existuje. Nenechte si podsouvat názory a věřte svému úsudku. To je to nejlepší, co můžete udělat.

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář