I když to při pohledu z okna městského bytu tak nevypadá, zima na horách zdaleka nekončí, naopak. Sněží, na sjezdovkách je lidí tak akorát, co víc si přát. Než na ně ale vyrazíte (s partnerkou, dětmi nebo „na volno“ v pánské partě), mrkněte na pár užitečných tipů, jak vybrat tu správnou výbavu.

avatar

Redakce eMuži.cz
Držíme při sobě

Hurá na hory! S našimi TIPY se vybavíte do každého počasí

OBLEČENÍ

Kritérium „aby mi prostě bylo teplo“ už dnes zdaleka nedostačuje. Parametrů pro správné horské svršky je mnohem více. Pojďme se na ně podívat.

Vodní sloupec

Tento parametr udává odolnost daného kusu oblečení vůči tlaku vody. Udává se v mm a u oblečení na hory by hodnota vodního sloupce měla být 5 000 mm a více. Pak máte jistotu, že nepromoknete.

Do zimního oblečení s vysokým vodním sloupcem se rozhodně vyplatí investovat, vysokou hodnotu vodního sloupce disponují všechny kvalitní a známé značky. Například pánské zimní bundy od značek jako  Horsefeathers nebo O’Neill mají standardní výšku vodního sloupce 10 000 mm. A to už něco snese.

Prodyšnost

Vodní sloupec není jediná důležitá hodnota. Oblečení sice může být nepromokavé, ale může mít nulovou prodyšnost, to znamená, že se v něm budete potit (a budete si vytvářet svůj soukromý, osobní a velice nepříjemný „vodní sloupec“ přímo na kůži). Prodyšné oblečení funguje tak, že tělesnou vlhkost odvede ve formě vodní páry. Prodyšnost se uvádí v g/m²/24h. Platí jednoduché pravidlo: čím vyšší prodyšnost, tím lépe.

Vrstvení

Tohle je malinko věda. Správným vrstvením dosáhnete příznivého mikroklimatu těla a bude vám teplo na těch správných místech – a ještě se nebudete potit. Tady jsou hlavní zásady: První vrstva by měla odvádět pot směrem od těla a udržovat vás v suchu (typicky se jedná o kvalitní termoprádlo). Druhá vrstva je izolační a ta udržuje teplo. Třetí vrstva chrání před vnějšími vlivy a disponuje parametry jako je vodní sloupec a prodyšnost.

Technické vychytávky

Dnešní materiály pro sportovce nemusí pocházet rovnou z laboratoří NASA, přesto lze říci, že obecně jsou velmi vyspělé, disponují membránami i dalšími voděodolnými technologiemi a chrání nás před zimou, větrem i vlhkem. Pokud ale vybíráte oblečení, které – i díky vysoké ceně – s Vámi má sportovat několik sezón, věnujte pozornost i dalším technickým vychytávkám jako jsou podlepené švy, nejrůznější typy praktických kapsiček nebo systémy odvětrávání. Jejich smyslem a posláním je zpříjemnit vám pobyt na sjezdovce i mimo ni v maximální možné míře.

ZIMNÍ BOTY

S jejich výběrem stojí (a bohužel často i padá) váš celkový tepelný komfort a pohyb venku během zimních měsíců. Rovnou zapomeňte na sebekrásnější tenisky, ty si dostatečně užijete na jaře a v létě. Pánské zimní boty Salomon či Columbia vám dodají jistý krok i v náročných podmínkách a stoprocentně zahřejí.

Svršek

Se svrškem u obuvi je to podobné jako u oblečení. Měl by dostatečně chránit před vlhkem, měl by tedy mít voděodolnou úpravu či membránu. Dobrou zprávou je, že výrobci se předhánějí ve vývoji technologií, které vaše nohy zaručeně udrží v suchu. Známá je úprava Gore-Tex, ale jednotliví výrobci mají své vlastní pokročilé ochranné systémy.

Zateplení

Zateplení najdeme ve vnitřní části boty a zajistí, že nám nebudou mrznout prsty. Technologie zateplení mnoha výrobců vám v pohodě zaručí, že budete mít nohy v teple třeba i v 15stupňových i větších mrazech.

Podešev

Tady je to jednoduché – a jasné na první pohled: podešev neboli podrážka by měla být dostatečně odolná a měla by mít výrazný vzor, tak aby byla neklouzavá. A zároveň zachovat nízkou hmotnost.

Tak a teď víte vše, abyste se mohl zodpovědně (a jako velký kluk zcela sám) vydat na nákup ideálního zimního oblečení. Přejeme šťastný výběr!

      

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář