Začátkem 20. let bylo pro muže nepředstavitelné opustit dům bez pokrývky hlavy. S odstupem času se začal tento gentlemanský trend vytrácet, až se v polovině století z mužů stali kloboukoví nudisti, kteří si po vzoru The Beatles zakládali spíše na stylu svých vlasů než pokrývek hlavy.

avatar

Redakce eMuži.cz
Držíme při sobě

V 80. letech se ale začal ve velké míře rozvíjet ve společnosti nový trend – kšiltovky. Každý určitě zná kšiltovky New Era, které jsou historicky spojené s baseballem. První takové kšiltovky byly uvedeny na trh již začátkem 30. let a již v 60. letech se značka New Era stala jedním z výhradních dodavatelů kšiltovek v rámci nejvyšší americké baseballové ligy. Pánské kšiltovky začaly postupně vládnout nejen sportovním fanouškům, a tak se ze značky New Era postupně vyvinul lifestylový trend, který se pohybuje na hranici sportovní módy a smart-casual stylu.

Jakou zvolit?

Volba té správné kšiltovky nespočívá pouze na barvě a velikosti. Různé druhy rozlišujeme především podle způsobu jejich zapínání nebo střihu. Nejčastěji mluvíme o typu kšiltovek, který se nazývá snapback. Snapbacky jsou specifické zejména svým praktickým „zacvakávacím“ zapínáním v zadní části na rozdíl od strapbacků s možností nastavení velikosti pomocí textilního pásku.

Nicméně snapbacky jsou módním fenoménem už pěknou řádku let.  Jejich slávu odstartoval hip-hop 80. let, ale nenechte se zmást – snapbacky se nerovnají pouze kšiltovkám s rovným kšiltem a printy s nejrůznějšími labely, zásadní jsou u snapbacků totiž také jejich střihy!

Šestipanelovka, A-Frame, Truckerka, Flexfit – cože?

Představte si, že přijdete do obchodu pro kšiltovku a budete muset čelit dialogu tohoto typu s někým z řad snapbackových nadšenců.

„Rád bych si pořídil kšiltovku.“ Říkáte.

„Zajisté. Hledáte tedy šestipanelovku, A-Frame, Truckerku nebo spíše Flexfit?“

Pro nabytí té ideální módní informovanosti v oboru kšiltovek je ale důležité si pamatovat pouze to, že vůbec nejzásadnějším střihem kšiltovky, ze které vycházejí i další střihy, je šestipanelovka. A jak samotný její název napovídá, skládá se z šesti sešitých oddílů. Obecně je jak pro snapbacky, tak pro flexfity typické, že jsou složeny z šesti nebo pěti panelů.

Střih s názvem A-Frame se příliš neliší od klasické šestipanelovky, jediným rozdílem je přední oddíl, který se skládá pouze z jedné části.

Flexfit vychází z šestipanelovky a specifická je zejména ohnutým kšiltem obepínajícím hlavu. Právě New Era je známá pro širokou nabídku flexfit kšiltovek, kdy vůbec nejpopulárnější je baseballem inspirovaná kšiltovka se znakem New York Yankees!

A na závěr truckerka lišící se pouze plastovou síťkou v zadních oddílech. Díky síťce má ale truckerka jednu výraznou kvalitu – větrání, díky čemuž je ideální volbou sportovců nebo praktickým doplňkem v letních měsících.

Co se týče značek – New Era ale není jediným love brandem v oboru kšiltovek. Kšiltovky Vans mají kšiltovkovým srdcařům také rozhodně co nabídnout, a to od klasických snapbacků s logo printem po nápadité truckerky!

      

Líbí se vám tento příspěvek?

Tagy

Tagy:

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář