Perfektně padnoucí oblek je základ, ale také tak trochu boj s větrnými mlýny. Nebojte, poradíme vám, jak s nimi zatočit a stát se vítězem, který svým společenským oblečením nezpůsobí žádné faux pas.

avatar

Jana Maláková
Móda mě baví!

Typicky český problém jsou příliš velká saka

Jak vybrat pánský oblek?

Před pár dny jsme vám v článku poradili, jak si správně uvázat uzel kravaty. Teď pojďme ale ještě dál, tedy k výběru samotného obleku. Co se barevnosti týká, pamatujte na pravidlo, že nejvýraznější by měla být kravata, po ní oblek a pak teprve košile. To ale neznamená, že si na krk uvážete kravatu s veselými figurkami ze svého oblíbeného animáku. Sice by byla výrazná, ale také směšná. Nechte si tedy tenhle humorný trumf pro kolegy třeba až na vánoční party.

Prodavačky poradí

V první řadě platí – nechte si poradit, ale dobře volte toho, kdo vám radu dá. V obchodech specializovaných na pánské obleky jsou dnes asistenti, kteří vědí, jaký oblek se na vaši postavu i příležitost hodí. Dejte na ně a nezkoušejte si před nimi zacvičit, abyste jim dokázali, že rukávy saka jsou krátké. Do tělocvičny se hodí jiný oděv.

Špatná velikost jako častý hřích

Bohužel se u nás muži často oblékají do velkých a nepadnoucích sak. Průramky by neměly nositele řezat, ale ani být příliš široké. V případě, že vám sako sedí v ramenou, ale jinak je velké, není problém si ho nechat poupravit. Zadní díl by rozhodně neměl být volný nebo vás táhnout v oblasti lopatek. Správně dlouhé rukávy odhalují zhruba centimetr manžety košile.

Kalhoty tzv. „na Havla“

Ať už si ikony české politiky a dramatu vážíte sebevíc, kalhoty v délce tzv. „na Havla“ nikdy nenoste. Ideální míru poznáte tak, že při zkoušení naboso je lem skutečně těsně nad zemí. Pokud je problém takové kalhoty sehnat, a řadě mužů se to opravdu stává, pak je nejlepším řešením najít si dobrého krejčího, byť je třeba uznat, že v tom případě se bude částka za oblek pohybovat v trochu jiných dimenzích. Puky se nosí stále, ale musí být precizní a ostré. Pánové, chcete-li to risknout a vyžehlit si je sami, pak chraňte látku bavlněným kapesníkem. Jinak se vám může stát, že se na nohavicích vytvoří lesklá místa, která nejsou právě žádoucí.

Forum 2000 zavzpomínalo na Havla krátkými kalhotami
Forum 2000 zavzpomínalo na Havla krátkými kalhotami
zdroj: facebook.com/forum.2000

Boty jsou důležitou součástí

Černá obuv je evergreenem, například ale k modrému obleku také tak trochu nuda. Zkuste si pořídit boty v hnědé barvě a uvidíte, že váš vzhled bude daleko šmrncovnější. Nezapomeňte ale na správné zkombinování s páskem, rozdílné barvy by nepůsobily dobrým dojmem. O perfektní čistotě bot snad ani nemusí být řeč…

Dolaďte detaily

I na drobnostech záleží. Uzel kravaty by měl sahat od límečku k límečku a neměl by tak být kolem něj vidět ani kousek košile. Hodně často se pak chybuje v délce – konec kravaty by měl sahat k opasku, jehož spona se ladí s manžetovými knoflíčky a barva s botami. V kapse saka by neměl chybět kapesníček. Samozřejmě to nemůže být ledajaký kostkovaný nebo papírový kapesník, který budete mít zrovna doma po ruce. Ať už zvolíte barevný, nebo spíše neutrální, jako třeba bílý, nikdy by neměl mít úplně stejný vzor či barvu jako kravata. Ano, na svou mužnou hruď jste možná hrdí, ale prosvítající pod světlou košilí nikoho neoslní. Jednoduchým řešením je bílé triko s kulatým výstřihem a krátkými rukávy. Zvolíte-li navíc nějaké ze savého materiálu, předejdete případným nevzhledným kruhům potu v podpaží.

Nepodceňujte ale ani části obleku, které jsou vidět méně. Barevné ponožky nechte raději doma, jen v případě, že máte odvahu, můžete je sladit s kravatou. Nicméně ponožkami v barvě kalhot nic nezkazíte.

      

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář