Pohledná Jana Lukešová vystudovala výtvarné umění, ale před designováním oděvů dala přednost designování živého těla – tzv. uměleckému tetování. Co si pod tímto termínem představit?

avatar

Milan Svašek
Ženy, fitness, film a tvrdá dřina. Nepíšu, co nežiju.

„Zásadně odmítám katalogy,“ přiznává tatérka Jana Lukešová

V práci trávím celé dny

1. Dobrý den Jano, můžete nám říct více o sobě? Jak se absolventka uměleckého oboru na VŠ dostala k tetování? Byla to celoživotní vášeň?

Ano, dalo by se říct, že se jedná o celoživotní vášeň. Od dětství tíhnu k malbě. Rozdíl je jen v tom, že jsem místo plátna zvolila nepopsanou plochu lidské kůže. Studium výtvarného umění mi pomohlo rozšířit obzory v mnoha směrech a učím se neustále.

„Zásadně odmítám katalogy,“ přiznává tatérka Jana Lukešová

2. Vy jste po škole navštěvovala kurz v Tattoo Zone v Krnově, můžete nám říct, jakým způsobem takový kurz probíhá a jak velký vliv na vás mělo zdejší studio?

Popravdě, před absolvováním kurzu jsem téměř netušila, jak vypadá tetovací strojek. Naučila jsem se zde úplně vše od základů. Naštěstí mi mašinky padly hned do ruky a po první hodině sledování odborníka při práci jsem si vyzkoušela techniku tetování na cvičném materiálu. Potom následovaly živé modely ve stylu obnovy starých tetování a nakonec zpracování vlastních motivů. Přibyla různá školení zdravovědy, hygieny i psychologie. Od ukončení kurzu tetuji každý den.

3. Řekněte nám, co si máme představit pod pojmem „umělecké tetování“?

V první řadě odmítám katalogy. Snažím se o to, aby měl každý klient svůj originál. Člověk musí vědět, co pro něj tetování znamená, v rámci služeb nabízím i poradenství, což pomáhá při zpracování témat. Pro mě je to těžší v tom, že v práci trávím téměř celé dny. Tvorba návrhů je velmi složitá, zabere hodně času a ne každý hned motiv odsouhlasí. Je to běh na dlouhou trať, ale o to je pak výsledek uspokojivější. Do tetování se snažím vkládat život, další rozměr. Ne vždy se jedná jen o ozdobu, lidé se nechávají tetovat z různých důvodů, ať jsou to životní události, smutky nebo radosti

„Zásadně odmítám katalogy,“ přiznává tatérka Jana Lukešová

Zákazník by se měl o svou kérku zajímat

4. Lze mezi tatéry vysledovat nějaký trend, kdy někteří pracuji zcela rutinně pro peníze, jiní to však berou jako uměleckou tvorbu a přípravám věnují hodně času?

Bohužel neustále opravuji a dodělávám tetování, která nebyla realizována podle představ, ale s tím se setkáme v každém oboru. Zákazníkům věnuji určitý čas. Nejprve spolu konzultujeme představy o motivu, na základě domluvy vytvořím návrh, který dle požadavků upravuji, dokud není motiv stoprocentní. Takto se vyhýbám kopiím a tuctovým pracím.

5. Vy máte studio ve Vsetíně, což je menší okresní město, jak těžké je založit si tetovací studio? Je velká konkurence?

Není důležité, kde máte místo podnikání. Tatérů je v republice sice mnoho, ale každý má jiný styl. Zákazník má možnost si vybrat. Díky byrokracii není vůbec lehké zařídit si vlastní studio, ale naštěstí to mám za sebou a užívám si jen radost z výtvorů.

„Zásadně odmítám katalogy,“ přiznává tatérka Jana Lukešová

6. Ve vaší galerii najdeme velké množství přírodních motivů, perfektně propracovaných, jsou motivy, které tetujete raději než jiné? A dáváte obecně přednost větším tetováním před malými blechami za ucho?

Čím větší plocha, tím lepší, ale to neznamená, že malé tetování nemůže mít uměleckou hodnotu. Ráda zpracovávám složitější témata a tíhnu k realismu. Jen škoda, že je v mé galerii málo barevných motivů, ale v dalších měsících mám naplánované velké barevné práce. Tak sledujte mou galerii. Líbí se mi, když se zákazník o svůj motiv zajímá.

7. Jak se stavíte k tuctovým módním tetováním, jako jsou dívčí tribaly nad zadek? Někteří tatéři takové kérky odmítají dělat, neboť to není dostatečně umělecké.

Bohužel tímto si asi projde každý, upřímně po pár týdnech praxe jsem začala nenávidět lilie. Tribaly téměř nedělám. Když už, tak by měly mít v sobě skrytou symboliku. Lidé málo přemýšlejí, prostě chtějí něco, co se jim líbilo na někom jiném a chtějí to hned. Nicméně neodsuzuji žádný styl tetování ani motiv, pokud to má skutečný význam pro jeho nositele.

„Zásadně odmítám katalogy,“ přiznává tatérka Jana Lukešová

Tetovala jsem už lidi z Finska i Anglie

8. Setkal jsem se s člověkem z úplně druhého konce republiky, který mluvil o vaší práci, je to skutečně tak, že k vám jezdí/začínají jezdit i lidé z celé republiky, aby se nechali u vás tetovat?

Z okolí Vsetína mám daleko méně zákazníků než odjinud. Asi za to může čekací doba. Většina lidí nemá problém přijet z druhého konce republiky, jedná se přece o věc na celý život a těch pár hodin cesty už je malá oběť. Jsem ráda, že se o mé tvorbě mluví a šíří se dál. Velmi si vážím komentů na Facebooku a všech ostatních ohlasů. Kromě různých koutů České republiky mám potetováno i Slovensko, Polsko, Finsko, Anglii. A brzy snad přibydou další.

9. Prozraďte nám nějaké své vize a sny, co byste chtěla někdy tetovat, co rozvíjet a kam svou práci posunout?

Původně jsem neměla větší zájem o prezentaci na soutěžích. Ale občas se na mě někdo ptá, zda se soutěže zúčastním, proto se brzy začnu ukazovat i venku, nejen na Vsetíně. Vizí je mnoho a času málo. Ráda bych uskutečnila výstavy a akce s jinými tatéry a umělci. Hlavně bych se chtěla občas vrátit k malbě.

„Zásadně odmítám katalogy,“ přiznává tatérka Jana Lukešová

10. Co byste vzkázala našim čtenářům, třeba těm, kteří přemýšlejí o tetování, ale ještě se nerozhodli?

Každopádně chci poděkovat za oslovení. Vašim čtenářům bych chtěla popřát hodně příjemných chvil strávených pod tetovacím strojkem a ještě více povedených realizací. A na konec drobná rada. Tetování není pro každého a člověk by si v tom měl být opravdu jistý. Hlavně by měl motivu dát hlubší význam. Brzy na viděnou na Vsetíně. (smích)

zdroje fotografií: facebook.com/Janina.Lukesova, umelecketetovani.cz

      

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář