Co by tak mohl mít společného Freud, Edison a Benjamin Franklin? Teda kromě toho, že je zná každý normálně vzdělaný člověk. Přece pudr na nose.

avatar

Milan Svašek
Ženy, fitness, film a tvrdá dřina. Nepíšu, co nežiju.

Pomíjivá sláva

Nepočítaně z nás touží po slávě. Jenže je rozdíl, když zhubnete, uděláte si nové trojky a vystavíte je v českém bulváru. Chtivost masy po vás opadne v druhé zatáčce od nemocnice. Ale když se do historických análů zapíšete jako objevitel a vynálezce, máte minimálně v jistém kruhu zablešených badatelů své místo až na věky. Ano, jsou lidé chytří a lidé geniální. Ti druzí to mají takzvaně od Boha. Nebo taky ne. Párkrát se do toho vložil sám rohatý a teď se můžete sami přesvědčit, kolik velkých mužů si vysypalo cestu k výšinám lajničkou koksu a pár špeky. Ale prosím myslete na to, až se zavřete v začouzené místnosti a na dveře dáte cedulku „Vynalézám“, že většina těchto mužů dopovala svůj mozek v době, kdy o vedlejších efektech drog bylo známo jen velmi málo.

Kary Mullis – LSD

Na úvod bych upozornil, abyste se neděsili tím, že některá jména vám nic neříkají. Ostatně, kolik znáte nositelů Nobelových cen? Teď už minimálně jednoho. Kary Mullis popsal tzv. polymerázovou řetězovou reakci, což není nic jiného než způsob dělení DNA. Obrovský vliv na genové inženýrství a identifikaci osob v kriminalistice – zasloužená nobelovka za chemii. Mullis později řekl, že ho celý proces napadl znenadání při řízení v autě, jako by ho osvítilo. A neváhal se ani přiznat, že si už od studií v šedesátých letech pomáhal špetkou LSD, což mu prý umožnilo dívat se na vědu z jiných úhlů.

Vynálezci a drogy
zdroj: karymullis.com

Benjamin Franklin – Opium

Jeden z otců zakladatelů Ameriky je znám hlavně svou účastí na tvorbě americké ústavy. Ale aby toho neměl málo, ve volném čase vynalézal. A to dosti úspěšně. Kromě speciálních kamen do každé domácnosti, vymyslel i bifokální brýle – tj. kombinace skel na dálku i na blízku v jedněch obroučkách, a hromosvod (ale my Evropané si samozřejmě více ceníme Prokopa Diviše). Avšak chudák Ben trpěl ledvinovými kameny, na které užíval špetku (později větší špetku) Laudania. Což není nic jiného než čistá podoba opia. Později byla látka nazvána jako heroin 19. století. To už o něčem vypovídá.

Vynálezci a drogy
zdroj: wikipedia.org

Sigmund Freud – Kokain

Představovat Freuda snad ani není moc třeba. Zakladatel psychoanalýzy a jeden z nejvlivnějších myslitelů dvacátého století se se svým výzkumem vědomí a podvědomí bezpečně zapsal do všech filozofických oborů. Avšak už méně se ví, že Freud byl fascinován kokainem, který nepřímo i propagoval. Tvrdil, že právě užívání drogy mu rozvázalo jazyk a dovolilo mluvit o všech těch tíživých pocitech. A to nejen jemu, ale i jeho pacientům. Ale kolem roku 1890 musel Freud s podáváním kokainu přestat, neboť málem jednoho pacienta přizabil. A teď je otázka, jestli se pohledné studentky psychologie učí více o Freudovi, nebo o účincích kokainu.

Vynálezci a drogy
zdroj: wikipedia.org

Thomas Alva Edison – Kokain

S největší jistotou můžeme Alvu prohlásit za největšího vynálezce Ameriky. Na svém kontě má přes tisíc patentů, z nichž většina měla co dočinění s elektrikou, připomeňme si například žárovku, fonograf a Edisonovu kameru. Avšak konkurence v té době byla vysoká, proto musel Edison vynalézat jak urvaný ze řetězu, často pozdě do noci. Aby to vydržel, začal popíjet tzv. Vin Mariani, což byla kombinace francouzského červeného vína a lístků koky. Nesmírně populární v druhé polovině 19. století, protože nápoj fungoval jako energetický stimulant.

Vynálezci a drogy
zdroj: wikipedia.org

Steve Jobs – LSD a marihuana

Zakladatel Applu je obecně dobře znám pro svou spirituálně založenou duši a obrovskou touhu inovovat, hlavně co se designu týče. Avšak kdo nečetl knihu nebo neviděl film, může být velmi šokován zjištěním, jak velký bohém vlastně Jobs byl. Steve přiznal, že užíval LSD během let 1972 až 1974 (Apple bylo založeno v roce 1976) a později řekl, že to byla jedna ze dvou, nebo tří, nejdůležitějších věcí, kterou v životě udělal. Těžko říct, jestli je v současných výrobních Applu ještě odkaz doby, kdy tvůrčí guru bral LSD či kouřil trávu, ale kdyby drogy v té době nekrotily Jobsovu popudlivou povahu, možná by žádný Apple vůbec nebyl.

Vynálezci a drogy
zdroj: wikipedia.org

Richard Feynman – LSD a marihuana

Další držitel Nobelovy ceny, tentokrát z roku 1965 za fyziku. Objektem jeho zájmu byla kvantová elektrodynamika, což ani tak není podstatné vedle toho, že se během druhé světové války podílel na projektu Manhattan – tj. výrobě atomové bomby. Ano, ani jeho excentrická povaha a veřejné přiznání, že si rád dá trochu konopí a experimentuje s LSD, neboť ho fascinovaly snové představy a následné stavy deprivace, nezabránily tomu, aby stál u zrodu nejničivějšího vynálezu lidstva. Na druhou stranu, podle fotky je to celkem sympatický pán, jen doufám, že nás nečte nějaký japonský pamětník z Hirošimy nebo Nagasaki.

Vynálezci a drogy
zdroj: wikipedia.org

Carl Sagan – Marihuana

Jeden z nejvýznamnějších astrofyziků a astronomů, který se velkou mírou podílel na zpopularizování těchto oborů. Kromě toho byl i konzultantem NASA a fanouškem UFO. A velký propagátor užívání marihuany. V roce 1969 dokonce napsal článek pod pseudonymem Pan X, jak skvěle stimulující marihuana může být a jak úžasné pocity přináší. Ale skutečná totožnost autora byla odtajněna až po jeho smrti v roce 1996, a tak se článku dostalo menší pompy, než by se dle zastánců asi zasloužil. Mimo jiné zde napsal, že mu užívání zlepšuje pocity při vnímání umění, ale i dalších běžných aktivitách, jako je jídlo a sex. Uznejte, jiná vědecká liga.

Vynálezci a drogy
zdroj: wikipedia.org

      

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář