Splňte dětské sny sobě, svým nejbližším, popřípadě zakruťte hlavou, kolik taková „obyčejná“ krabice s legem může stát. Ale pozor, raději neotvírejte před dětmi.

avatar

Milan Svašek
Ženy, fitness, film a tvrdá dřina. Nepíšu, co nežiju.

Lego není hra, ale životní postoj

Kdo na sofistikovaných kostičkách vyrostl, pravděpodobně na ně nedá dopustit. A jestli si jednou budete sepisovat pro a proti, zdali si pořídit dítě, možnost za nekřesťanské peníze zkupovat originální dánské Lego sety a stavět klasické stavby z oblíbených univerz, bude jistě pádným argumentem. Lego Millennium Falcon je zkrátka boží v libovolném věku, i když jste za něj dali celý tátův plat. Propos vánoční čas se blíží a čtyři z pěti vašich kamarádů ocení perfektní model Batmobilu na pracovním stole. Ten pátý není váš kamarád, potažmo mu už bylo více jak čtyřicet. A jelikož kousky uvedené níže nejsou levné, případně ne hned dostupné, ačkoliv si je v dnešní době může objednat ze zahraničí kdokoliv, inspirujte se zavčasu a rozbijte prasátko. (Poznámka: Uvedené ceny jsou mezinárodně v dolarech, v české distribuci se mohou lišit.)

Batman: Arkham Asylum ($159.99)


zdroj: lego.wikia.com

Po rozbalení v širším rodinném kruhu vám pravděpodobně nejedna (pra)babička sáhne na čelo, jestli nehoří, popřípadě začne láteřit, že se pošťák spletl. Ale vy víte svoje. Až se zamknou dveře, budete fascinovaně hledět na všechny ty ikonické hrdiny a padouchy – Scarecrown, Tučňák, Joker. Co chybí ke štěstí? Možná jen Mr. Freeze.

Star Wars X-Wing Fighter ($199.99)


zdroj: lego.wikia.com

Spojení Lega a Hvězdných válek je, co si já osobně pamatuji, první velká licence v rukou Dánů. Což bych popravdě kecal, protože dřív tu bylo už třeba Lego Návrat do budoucnosti, ale v naší malé zemi byli před Star Wars jen klasičtí piráti, rytíři a samozřejmě Lego město. X-Wing se prodává už hodně dlouho, jen je postupně modernizován, což činí z prvních krabic sběratelské kousky. Takže jestli jste byli před X lety těmi šťastnými, možná by stálo za dohledání všech dílků.

Town Hall ($199.99)


zdroj: lego.wikia.com

Pro spolehlivé googlení uvádíme anglické názvy, ale samozřejmě se jedná o obyčejnou třípatrovou radnici. Obyčejná je možná slabé slovo, protože v rámci nekonečné kolekce City má právě tento set největší cenovku, větší než samotná požární či policejní stanice. A je to právě City, které většinou posouvá fanoušky z kolonky hračička, do kolonky modelář.

The Simpson’s House ($199.99)


zdroj: lego.wikia.com

Možná jste zaregistrovali, že v poslední sérii nejpopulárnějšího seriálu na světě se celý žlutá rodinka podívala do kostičkového světa. A to nezůstalo bez odezvy i v reálném světě, přičemž zcela unikátní zůstává i tato krabice. Nezvykle uhlazený model domu, včetně postaviček, které navzdory klasickému lego stylu dostaly své vlastní charakteristické proporce. Ačkoliv co by řekl Homer na to, že se ze všech jejich přátel do krabice podíval zrovna Flanders?!

Batman’s Tumbler ($199.99)


zdroj: dudeiwantthat.com

Před tímto modelem se musí smeknout. Takřka už ani nejde nazvat hračkou, protože úroveň detailů je omračující. Pravděpodobně za to mohou ta kola. Každopádně tohle je jedno z těch leg, které chcete stavět pořád dokola a vyčlenit mu speciální místo ve vašem bytě. Třeba hned vedle rodinných fotografií.

Mobile Crane MK II ($219.99)


zdroj: legocarblog.com

Lego katalog měl vždy ke konci zvláštní sekci, která kombinovala povětšinou stroje a závodní auta z legračních dílků, elektrické motorky a nechutné cenovky. Tyhle vyloženě na modeláře cílené boxy sice nepatří k prodejním hitům, protože než do nich jeden vyroste, ztratí často o lego zájem. Ačkoliv zájem se časem vrátí, s láskou ke žlutému jeřábu to je komplikované…

Star Wars Ewok Village ($249.99)


zdroj: lego.wikia.com

Bezmála dva tisíce kostiček a patnáct figurek! Hlavně těch patnáct, když bylo v krabici šest postaviček, z toho tři takřka stejné, byl to svátek. Tohle je jedna z mála věcí, kvůli které strávíte celé vánoční svátky s dětmi, i kdyby vás partnerka překvapila dárečkem v podobě zcela nových pevných trojek.

Metal Beard’s Sea Cow ($249.99)


zdroj: amazon.com

Pirátská loď a upírský hrad patřily k nejednomu českému dětskému snu, bohužel často nesplnitelnému. V rámci možností si ho lze zpětně splnit. Mořská kráva – název lodi, kombinuje staromilské dílky a moderní přístup, to vše s licencí nedávno uvedeného Lego filmu. Na můj vkus je to možná příliš, raději něco více retro, ale třeba se časem dočkáme moderní mega lodi kapitána Černovouse.

Star Wars Sandcrawler ($299.99)


zdroj: toysnbricks.com

Pojízdná pouštní základna Jawů nikdy nevyhrávala cenu za estetické hledisko a dvakrát u ní zamrzí, že všechny velkolepé lego modely strojů ze Star Wars musí být radikálně zmenšeny. Ale co asi nejvíce odradí potencionálního kupce, je fakt, že po zavření nákladové rampy vypadá Sandcrawler jako lejno na pásech.

Sydney Opera House ($319.99)


zdroj: lego.wikia.com

Konečně lego, za jehož vlastnictví vás nebude mít někdo tendenci zavřít do léčebny pro mentální nezralost. Možnost postavit vesměs něco normálního, co není primárně hračkou, vždy byla jen pro vyvolené pracovníky v Legolandu. Nyní k dispozici pro kohokoliv, kdo nesplácí zuby nehty hypotéku. Mimo to je k dispozici i neméně efektní Tower Bridge za drobnější peníz.

Mindstorm EV3 ($349.99)


zdroj: amazon.com

Lego budoucnosti, nebo pocta minulosti? Pouhých šest set kostiček za možnost postavit si vlastního robota, či jeho variace. Jediný problém je, že z estetického hlediska vám to nikdo nebude závidět a děti si s tím nevyhrají. Až na pár vyvolených, kterým tento model otevírá cestu na Matfyz.

Star Wars Death Star ($399.99)


zdroj: lego.wikia.com

Pro někoho pocit: „To je jako všechno?“, u druhých směle nahrazuje pocit: „To je konečně ono!“. Ale někde v pozadí stejně svrbí myšlenka, že ačkoliv model nabízí k prožití takřka všechny zásadní události čtvrté a šesté epizody, na tak malé ploše jde o promrhaný potenciál. Třeba se někdy ve vzdálené galaxii dočkáme Hvězdy smrti desetkrát dražší, která zabere minimálně půlku obývacího pokoje.

Star Wars Super Star Destroyer ($399.99)


zdroj: lego.wikia.com

Délka jeden a čtvrt metru, váha asi tři a půl kila. Hvězdné války a Lego je jedno z nejlépe fungujících spojenectví, jak si asi pozorný čtenář již všiml. Co přinese nová série je ve hvězdách, ale zatím představuje Ničitel hvězd pomyslný vrchol. Teda skoro, neboť tu je ještě jeden král, kvůli kterému vás budou (ne)mít rády všechny děti v okolí.

Star Wars Ultimate Collector’s Millennium Falcon ($499.99)


zdroj: greatestcollectibles.com

Tohle je přesně ta věc, kvůli které vás opustí přítelkyně a zatratí celá rodina, ale jestli jste vyrostli na legu, právě polknete slinu. Původní model Millennium Falcon označení 10179 se už oficiálně neprodává, k dostání jsou pouze notně osekané verze. Proto není divu, že za raritu na fotce je leckdo schopen zaplatit i více jak tisíc dolarů. Ale mezi námi, i pokud jste dávno zahodily dětské sny, musíte uznat, že jde o nádherný vesmírný koráb.

      

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář