Telekomunikační prostředky si získaly za posledních pár let neodmyslitelnou roli v běžném životě lidí. Od morseovky přes hlasový přenos, dále k SMS a aplikacím

avatar

Vilém Bartošák
Rodina a přátelství, za to stojí bojovat

Možná až moc chytré

Tatam jsou však časy, kdy byl jedinečný vynález mobilního telefonu uzpůsoben pouze pro zprávy a volání. Dnešní telefony, označované přídavkem „chytré“, jsou tak chytré, že s nimi spousta lidí nedokáže komunikovat. Zejména starší generace se pak řídí heslem „v jednoduchosti je síla“ a staré modely telefonů vyhledává, zatímco moderní peklostroje zatracuje. Otázkou je, zdali moderní muž rychlým vývojem mobilních zařízení získává, nebo ztrácí.

Motorola T2288
Motorola T2288
zdroj: commons.wikimedia.org

Hry se mění

Postup technologií je nezastavitelný a tak se mobily naplnily aplikacemi nejrůznějších dimenzí. Dávno jsou pryč časy poznámek na papír a druhé poznámky ohledně místa uložení té první. Nákupní lístky, které se standardně zapomínají doma, jsou také za zenitem. Co se volného času týče, hry se mění a tradiční počítačové platformy ztrácejí své postavení na trhu. Od nejjednodušších arkádových her, přes strategie, logické hry a střílečky, až po závodní hry či karty. Například karetní svět online se nyní těší velké oblibě. Pokud má člověk slabost pro poker hry, může si stáhnout aplikace, které jej propojí s hráči z celého světa – je možné tím pádem zkoušet pokerové psychologické triky či blafovat, jak by tomu bylo při hře v reálném světě. Jediné, co karetním fandům v této dimenzi her k ničemu nebude, je perfektně nacvičená pokerová tvář.

Pokerové hry
Baví vás poker?
zdroj: commons.wikimedia.org

Sociální sítě vedou

Možnosti přístupu na sociální sítě z mobilních zařízení je věc známá. Paradoxně se teď šíří tendence ústupu od těchto oblíbených forem komunikace, vzhledem k častým obavám o osobní údaje a soukromí. Dohromady však tvoří pasivní uživatelé s těmi aktivními obrovskou masu lidí. Jen Česká republika má něco přes 4 miliony uživatelů – tedy přibližně dvě třetiny domácí internetové populace. Celosvětově se číslo vyšplhalo k 1 a čtvrt miliardě měsíčních uživatelů s tím, že 945 milionů uživatelů využívá pro přihlášení právě mobilní telefon či tablet.

Zaslouží si sociální sítě palec nahoru?
Zaslouží si sociální sítě palec nahoru?
zdroj: commons.wikimedia.org

Barevná paleta možností

Neodmyslitelnou součástí a téměř povinnou výbavou chytrého telefonu je zařízení pro sledování polohy – GPS. Muži si s ní vyhrají při sledování kilometrů a trasy ujeté na kole, ženám je dobrým rádcem na cestách. Doby papírových map a turistických průvodců jsou pomalu zapomenuty.

Důležitým prvkem je však v dnešní době téměř neodmyslitelný internet, který z mobilního telefonu udělá teprve onen zázrak sloužící ke všemožným radostem. Bez něj je spousta aplikací polovičních, jelikož se všechno musí nahrávat na servery pro další spojení s jinými uživateli, zejména potom hráči. Barevná paleta možností se tak s přístupem k internetu ještě více rozzáří a uživateli rozšíří obzory. Jízdní řády na vlakových nebo autobusových nádražích tak už musí číst jen málokdo.

Je jasné, že moderní člověk se snaží o co největší úsporu času. Právě vývoj všemožných aplikací mu umožňuje zjednodušit si život a zkrácením času potřebného k vykonání svých povinností. Na druhou stranu je trh již pomalu přesycen nástroji, které čas odebírají. Často jsou to právě ony hry či sociální sítě, kde člověk může bezmyšlenkovitě brouzdat a směřovat od ničeho k ničemu. Tyto prostředky zábavy jsou ryze návykové a kombinace malé obrazovky a času stráveného nám na zdraví nepřidává. Motivovat kamarády a známé je pro leckoho čím dál těžším úkolem, protože stále vyvíjející se aplikace venkovním hrám zdatně konkurují. Na první pohled nám aplikace život usnadňují, ovšem při hlubším zamyšlení a v dlouhodobém měřítku tomu možná je naopak.

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář