Auto je symbolem současného životního stylu. Ať chcete nebo ne, neobejdete se bez něho. Nejde jenom o odvoz do práce a z práce, na služební cesty, výlety za zábavou nebo na rodinnou dovolenou. Potřebujete ho jako způsob k přemístění kdykoliv a kamkoliv. Podstatné je, abyste si z auta vytvořili dopravní prostředek, který vám poskytne maximální přidanou hodnotu, které je schopen. Co to v praxi znamená? Využít maximálně jeho kapacitu a možnosti, které nabízí. Abyste toho dosáhli, je vhodné nechat si na vůz namontovat také tažné zařízení. Proč právě tažné zařízení?

avatar

Redakce eMuži.cz
Držíme při sobě

Zvyšte možnosti svého automobilu

Takzvaná koule, jak si našinci tažné zařízení podle jeho tvaru docela trefně překřtili, vám podstatně rozšíří využití vozu. Pro přepravu předmětů automobilem se pochopitelně nabízí úložný prostor kufru, jenže ten je omezený, nejlépe se hodí osobní zavazadla, tedy tašky a kufry. Objemnější předměty se do něj nevejdou. Zahrádka na střeše vozu vám umožní připevnit tam třeba kolo, nebo takzvanou rakev, obdobně libozvučně překřtěnou na základě typického tvaru, tedy schránku, kam se dají uložit další věci. I tato schránka je ale samozřejmě prostorově omezena. Pravda, rodinnou dovolenou s takovouto kapacitou jistě zvládnete, ale co budete dělat v případě, že jste si třeba koupili pračku nebo sporák? Ne vždy funguje přepravní služba. Kromě toho, pokud jde o zánovní věc, musíte se obvykle spolehnout na vlastní odvoz. I když sklopíte sedadla, dovnitř vozu podobný předmět prostě nenacpete. Potom přichází na řadu tažné zařízení, které najdete na stránkách prodejců jako Rameder.

Kamarádi vaši pomoc ocení

Na první pohled si to možná neuvědomujete, ale pokud si kouli necháte namontovat, je to krok správným směrem k mužské soběstačnosti. Nemusíte shánět dopravu, když budete potřebovat odvézt cihly na chalupu, cement na vybetonování zídky, stromky na novou sadbu, dřevo na topení nebo pár prken na postavení kůlny. Být trochu machr k životě muže tak trochu patří a mít přívěsný vozík, ve kterém můžete odvézt téměř cokoli od velké bílé elektroniky až po stavebniny z vás udělá oblíbence i mezi kamarády, kterým tu a tam ochotně nabídnete odvoz materiálu, který potřebují.  Podmínkou samozřejmě je skutečnost, že budete mít na svém autě tažné zařízení a že vůbec montáž tzv. koule  je na vašem voze možná. Světe, div se, asi vás to překvapí, ale existuje pár typů vozů, kde to možné není. Takže než začnete něco podnikat, musíte ujistit, že zrovna vaše značka a model k nim nepatří. Určitě vás uklidní, že takových je jenom hrstka.

Příplatková výbava

Pokud jste se rozhodli, že pořízení tažného zařízení z váš vůz je tím správným krokem, máte několik možností. Ta nejjednodušší je, že již máte takto vybavený vůz přímo od výrobce a prodejce. Tahle varianta připadá v úvahu ve chvíli, když budete na možnosti odvozu různých předmětů myslet už ve chvíli pořizování vozu. Individuální výbava tento fakt zohledňuje, takže stačí při koupi vozu vyslovit svůj požadavek a bude splněn. Většinou je tažné zařízení dostupné v rámci výbavy za příplatek. Vy máte potom po starostech, protože nemáte žádnou práci ani s úředními záležitostmi spojenými s registrací tažného zařízení ne registru vozidel, máte ho ve svém velkém technickém průkazu zapsaný rovnou.

Dodatečné rozhodnutí není problém

Věšet hlavu ale nemusíte ani v případě, že se k montáži rozhodnete až dodatečně. Třeba ve chvíli, kdy jste na základě svých praktických potřeb najednou zjistili, že zařízení využijete. Nebo v momentě, kdy si pořídíte zánovní vůz z druhé ruky, na kterém toto zařízení bohužel chybí. Čeká vás sice trochu více práce, ale i ta se dá s trochou organizačního talentu zvládnout. Když jste se ujistili, že dodatečná instalace koule na vašem voze nebude problém, zbývá vybrat to správné zařízení a značku. Nemusíme vám jako zdatným technikům s přehledem vysvětlovat, že třeba Peugeot si žádá jinou kouli než Nissan. Další etapou je výběr seriózního výrobce a dodavatele zařízení, jaký najdete například v tomto výčtu. Samozřejmostí je zde, že společně s tažným zařízením odpovídajícím evropské normě 94/20/ES EHK 55 získáte i typový list k němu. Ten je velmi důležitý, protože zachycuje veškeré údaje, které se zařízení týkají.

Úspěšné absolvování úřední procedura

Následuje etapa montáže zařízení. Musíte ji nechat provést v autorizovaném servisu, který má k této činnosti certifikaci. Naprosto vyloučená je jakákoli domácí práce, i když třeba patříte mezi šikovné kutily. Je třeba, aby montáž provedl odborník a vyhotovil o ní protokol. Jakmile máte certifikované tažné zařízení namontované autorizovaným servisem, čeká vás poslední závěrečná fáze, která spočívá v návštěvě registrace silničních vozidel. Poté, co úředníkovi předložíte typový list tažného zařízení, protokol o jeho montáži a také jak se lidově říká tzv, velký techničák, provede zápis do technického průkazu. Úřední procedura pro vás tímto končí.

Radost i pro drahou polovičku

Pokud všechny zákonné povinnosti splníte, klidně můžete mít i takto  neobvyklý vůz s přívěsem, a pakliže vás policie zkontroluje, bude vše podle v pořádku. Tažné zařízení máte namontováno, všechno zkontrolováno. Co teď? Můžete vyrazit. Zbývá ale dodat ještě jednu důležitou věc. Kromě přívěsného vozíku můžete k tažnému zařízení samozřejmě připojit i obytný přívěs a vzít s sebou partnerku nebo rodinu s dětmi na romantickou dovolenou.

      

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář