Po zmizelém B777 se marně pátrá po vodě i ze vzduchu již několik týdnů. Zároveň experti hledají způsoby, jakými se letadla mohl zmocnit možný únosce. Virtuální simulátor nainstalovaný na smartphonu nebo notebooku zní jako utopie. Bezpečnostní expert a pilot Hugo Teso ale tvrdí opak.

avatar

Petr Šlajer
Zajímám se o kulturu, technologie a sport

Únos Boeingu – průnik do systému přes smartphone?
Starší B747 Jumbo Jet, muzeum Speyer – tenhle už nikdo neunese

Spekulace – únosce hacker

Jak uvedla německá ZDF, na palubě B777 je nainstalovaný software s plným přístupem přes internet. Pomocí mobilního zařízení je možné vzdáleně provádět údržbu a aktualizaci softwaru. Stačí mít vhodnou aplikaci a znát přístupové údaje. To ulehčuje údržbu, ale zároveň zvyšuje zranitelnost systému.

U letadel zpravidla vyloučeno

Dosud bezpečností experti možnost nabourání do systému u letadel vylučovali. U zmizelého stroje B777-200 ale trhliny přiznává i americký úřad pro letectví. Ve zprávě se upozorňuje na možné poškození dat nebo systému skrze externí přístup – ať už záměrné nebo nechtěné.

Pilot má stále navrch

Zároveň je však nepravděpodobné, že by mohlo dojít k dálkovému ovládnutí stroje za letu. Pokud si vedle vás při letu někdo hraje se simulátorem na mobilu, nemusíte ještě panikařit. Pilot má vždy možnost veškeré systémy odpojit a plně převzít ruční řízení, pokud by nebyl systém pod kontrolou. A samovolné ovládnutí stroje počítačem je doufejme možné jen ve filmu 2001: Vesmírná odysea.

      

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář