3D tisk je technologický hit, který skrývá obrovské možnosti využití. Uplatnění už našel v bezpočtu oborů včetně průmyslu, umění a medicíny. Pokud s 3D tiskem teprve chcete začít experimentovat, čeká vás mimo jiné rozhodování, jaký materiál používat.

avatar

Redakce eMuži.cz
Držíme při sobě

Začínáme s 3D tiskem – jaké jsou nejpoužívanější materiály do 3D tiskáren?

Možností je mnoho

Tiskový materiál do 3D tiskárny v podobě tzv. filamentu neboli vlákna či struny může být vyroben z různých typů plastů (např. ABS, Nylon, TPU, PVA a mnoho dalších). Každý druh má přitom specifické vlastnosti, výhody a nevýhody a materiál může do značné míry ovlivnit i složitost tisku. Nelze proto jednoznačně vyzdvihnout jediný správný, protože záleží i na tom, jaké výrobky chcete tisknout.

Přesto jsme pro vás vybrali dva typy filamentů, které lze označit jako nejpoužívanější – a navíc ideální pro začátečníky.

Oceníte vysokou pružnost

Filamentová struna z PETG materiálu pro 3D tisk slibuje značnou odolnost a dlouhou životnost výtisků. Pro tyto vlastnosti je PETG filament vhodný i pro tisk různých mechanických dílů a prvků. Výhodou je také vyšší pružnost materiálu. Tento plast má navíc přilnavý povrch, který je vhodný pro další úpravy.

Dalším vhodným kandidátem je 3D tisková struna z PLA materiálu. Filamenty z PLA plastu jsou mezi začátečníky zřejmě nejpopulárnější. Tisk s nimi překonává ostatní alternativy jednoduchostí a výtisky dosahují i solidní pevnosti, na druhou stranu jsou poměrně křehké. PLA také není příliš flexibilní a na rozdíl od PETG se výtvory nehodí pro další povrchovou úpravu.

Tento materiál však oslovuje především dostupnou cenou, jednoduchým použitím, rychlým tiskem a také ekologickou šetrností, která je vyšší než u ostatních filamentů. Pro různé spotřební drobnosti je tato varianta velmi výhodná.

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář