Jakmile jste již jednou na cestách, zjistíte jak správně a prakticky uspořádat vaše cyklistické brašny velmi rychle. Než ale budete muset vše řešit za chodu, zkuste si přečíst naše tipy níže.

avatar

Jakub Krupička
Beznadějný melancholik se srdcem rockera!

Balíme cyklistické brašny na dlouhé cesty

Správná organizace a třídění brašen

Začněte tříděním vašich potřeb, věci a náčiní do kategorií. Všechno jídlo a kuchařské náčiní dejte do jedné brašny, do další vytřiďte všechno oblečení; stejně tak učiňte s různým cyklonářadí a náhradními díly na kolo, věcmi které budete potřebovat v noci ve stanu a tak dále. Díky tomuto postupu si snadno budete pamatovat, kde co je a zároveň nebudete muset v rámci potřeby jedné aktivity rozbalovat čtyři brašny najednou. Popřemýšlejte také o tom, co budete během dne nejvíce potřebovat, a dejte tyto věci v brašnách co nejvíce navrch, kam pro ně snadno dosáhnete. Do této kategorie věcí spadá např. pláštěnka, svačina či nářaďový multitool.

Pro cennosti využijte brašnu na řidítkách

Pro umístění „klíčových“ předmětů jako např. mapy, fotoaparát, peněženka, telefon, pas a další cennosti, doporučujeme cyklistickou brašnu na řidítka. Většina z nich dokonce přímo disponuje průhledným pouzdrem pro umístění mapy či GPS navigace. Umístění všech podobně cenných a důležitých věcí na jednom místě umožňuje pak také jednoduše vzít je s sebou v jedné brašně, pokud se od kola někde budete potřebovat vzdálit.

Objemné předměty skladujte i vně brašen

Ne všechny předměty je zapotřebí cpát do brašen – mohou být připoutány na kostře kola. Běžným místem, kam tyto věci poutat, je např. zadní nosič. Klasickým předmětem, který takto doporučujeme umístit je např. stan, karimatka či nějaké větší zásoby jídla (ty se pak hodí skladovat např. v levné čínské nákupní tašce – je překvapivě voděodolná a pomocí kompresních popruhů ji ke kolu bez problému připevníte).

Ponechejte v brašnách nějaké místo volné

Na cestách se vám téměř s určitostí stane, že budete potřebovat nebo chtít do brašen uložit nějaký ten předmět navíc. Můžete být třeba další zásoba jídla před delší trasou, ale i nějaký suvenýr. Pokud přitom brašny již před vyjetím praskají ve švech, budete muset vše znovu rozbalit a přetřídit. Jednoduše – k prasknutí narvaná brašna rovná se příliš plná brašna. Sbalte se na cestu tak, aby v každé brašně bylo nějaké to volné místo navíc.

Chraňte křehké předměty

Některé věci si s nadskakováním, drnčením a dalšími radostmi cestování na kole příliš nerozumí. Veškeré tekuté věci jako např. stolní olej nebo šampon by měli být skladovány v té nejpevnější brašně a měly by být umístěny na dně brašny rovně vzhůru. Pro elektroniku zase platí, že by měla být umístěna v nějakém speciálním měkkém a polstrovaném pouzdře chránícím ji před prachem a vibracemi. Dalším trikem, jak minimalizovat ohrožení elektroniky před všemožnými otřesy a nárazy, je umístit ji mezi vrstvy oblečení.

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář