Chcete se udržovat v kondici a hledáte nějaký pohyb? Případně už chodíte pravidelně běhat, ale chcete se posunout dál? Podívejme se společně na důležitá pravidla týkající se běhání a výběru správné boty.

avatar

Zdeněk Smutný
Pro někoho zoufalý proutník, pro jiného frajer

Jak začít běhat a proč jsou boty tak moc důležité?

Špatné počasí?

Mnoho lidí by možná namítlo, že několik dalších měsíců nebude na běhání zrovna ideální počasí. To je pochopitelně omyl, protože neexistuje špatné počasí na běh, pouze špatně oblečený běžec. S tím je ostatně spojeno jedno z hlavních pravidel. To správné oblečení a obuv vám umožní běhat po celý rok a navíc ochrání vaše zdraví. Na jednu stranu je pravda, že vyrazit můžete klidně v běžném oblečení a keckách, ale moc daleko nedoběhnete. Myslíte-li to alespoň trošku vážně, nepodceňujte důležitost výbavy.

Jak začít běhat?

Běhání je skvělý nástroj na hubnutí a s cílem ztratit nějaké to kilo začíná běhat mnoho mužů. Ti roky před tímto rozhodnutím vysedávali v kanceláři, a proto je zbytečná nasadit hned rychlé tempo. Vyzkoušejte si udělat čas čtyřikrát týdně, nejdříve začněte rychlejší chůzí po dobu 3 až 5 minut na zahřátí a pak vyzkoušejte dalších 30 minut střídat běh s rychlou chůzí. Naučte se poznat, kolik máte energie, naučte se správně hýbat a hlavně nezapomeňte na dýchání nosem. Během chladného počasí se díky tomu ubráníte případné bolesti v krku. Po několika prvních týdnech budete mít základy naučené a můžete postupně zrychlovat tempo a prodlužovat uběhnutou vzdálenost.

Vybíráme běžeckou obuv

Určitou zárukou kvality běžecké boty je zkušený výrobce. To pochopitelně neznamená, že všechny značkové boty jsou kvalitní, ale určitě to znamená, že tenisky za 150 Kč z trhu jsou vyhozené peníze. To jen na úvod. Při výběru byste dále měli koukat na to, kde a kdy chcete běhat. Budete v zimě běhat v lese? Nebo budete běhat v nějaké kryté hale? Každý model je specifický a má různé parametry. Začátečník by měl volit spíše univerzální botu s dostatečnou ochranou. Nevíte, jaký obuv vybrat? Vybrali jsme 3 favority, ve kterých vaše nohy budou polykat jeden kilometr za druhým.

Běžecké trailové boty Salming Trail Shoe Men jsou skvělé do náročného terénu.
Běžecké trailové boty Salming Trail Shoe Men jsou univerzální a vhodné do náročného terénu.

Pánská běžecká obuv New Balance MRUSHBL
Pánská běžecká obuv New Balance MRUSHBL je velmi rychlá a stabilní. Navíc je opravdu atraktivní.

Běžecká obuv INOV-8 RACE ULTRA 270
Běžecká obuv INOV-8 RACE ULTRA 270 se hodí na mix různých povrchů a má skvělou odolnost.

Jen tak se nezastavujte

Začít běhat chce motivaci a odhodlání, ale pokud se vám podaří překonat vyčerpávající začátky, nebudete litovat. Běhení přináší radost a zdraví do života. To vám potvrdí každý běžec. Běžeckou obuv, oblečení a další doplňky nabízí internetový obchod běhání.cz, na kterém najdete i tři výše představené modely bot. Tak nečekejte, nevymlouvejte se na počasí a udělejte první krok!

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář