Pánové, cítíte se unavení nebo máte pocit, že vám přerůstá bříško, případně chcete překvapit partnerku lepší postavou a nevíte si rady? Tak si pojďte společně se mnou pokecat s Martinou Strakovou, wellness poradkyní, která vám ukáže, že hubnutí nejsou jen hladovky.

avatar

Jakub Švrdlík
Miluju BMX, sport, ženy, víno a zpěv

Chutná dieta pro chlapa? Jasně, bez vaření a klidně i pro sportovce!

Muži jsou na tom stejně jako ženy

1) Ahoj Martino, jsi wellness poradkyně, což možná není pro čtenáře úplně běžné povolání. Mohla bys nám na úvod přiblížit náplň tvé práce? Kdy se na tebe můžeme obrátit?

Ahoj. Wellness poradce je vlastně v moderní terminologii poradce pro zdravý životní styl a výživu. Náplní mojí práce je naučit klienty správně jíst a dodržovat pitný režim. Tohle je základem pro to, abychom se cítili lépe a samozřejmě dali i nějaké kilo dolů.

2) Co tě vlastně přivedlo k tomuto povolání a co tě na něm doopravdy baví?

K tomuhle povolání, spíše koníčku, mě přivedli především lidé v mém okolí. Baví mě na něm to, že se pomáhám lidem cítit se líp.
Martina Straková
3) Dnes bychom se měli bavit především o mužích a hubnutí, takže, jak jsou na to v tomhle směru vlastně oni? Je jejich motivace jiná než u žen?

Muži jsou na tom v podstatě stejně jako ženy. Rozdíl je pouze v tom, že většinou se na veřejnosti ve vztahu k tomuto tématu hovoří spíš o ženách. Muži pak mají mnohdy představu, že pro ně to buď není nebo se obávají, že se budou někomu pro smích nebo prostě nevědí, kam se obrátit. Motivace bývá stejná. Prostě se chtějí cítit dobře, zlepšit svůj zdravotní stav nebo mít větší úspěch u žen.

První krok

4) Pokud se chtějí změnit, změnit své stravovací návyky, co musí v první fázi udělat? Jak a s jakými informace se na tebe mají vlastně obrátit?

První fáze je prostě se rozhodnout a zavolat. Nevím, jak to je u tebe, ale já jsem od mala už od školy slýchala, že pokud něco chci, tak to musím udělat. Ať to byly první krůčky, dobrá známka ve škole, nebo první koníčky či práce. Obrátit se na mě můžete s čímkoliv v této oblasti. Tzn. pokud chcete třeba pouze pročistit organismus, zhubnout a udržet si váhu, nebo i pro muže platí „hubnutí do plavek“.

5) Mnoho mužů považuje hubnutí za něco, co je určeno jen pro ženy, případně si představí jen nějaké drastické diety a pojídání salátu. Co bys takovým mužům vzkázala? Doopravdy je to jen o dietách?

Určitě to není jen o dietách. Většinou stačí jen malé nasměrování a člověk už sám zjistí, že to není vůbec těžké. Koneckonců i salát s 300 g steakem je lahůdka. Nikde není psáno, že si nemůžete dát vepřové knedlík a zelí :-) . O dietách to není. Je to především o vůli rozhodnut se a zkusit to. Tak se toho nebojte.

Konzultace s Martinou zdarma

Proces hubnutí a udržení váhy

6) Muži absolvují etapu hubnutí, přijdou o „kilča“ navíc, ale co potom? Lze vlastně říct, jak dlouho takový proces trvá?

Záleží na tom, kolik chceš zhubnout. Většinou by člověk neměl hubnout víc než 2 kg za měsíc. To ale záleží na každém individuálně. Někdo shodí 1kg již za týden, druhému ubudou především cm na obvodu a o kilech se můžeme bavit až po měsíci. Proces hubnutí je pak obvykle přímo úměrný procesu udržení váhy, resp. procesu „automatizace“ správného stravování. Pokud to tak řeknu.

7) Když už se o ně nebudeš starat a oni budou již odkázání sami na sebe, nevrátí se po pár dnech na původní váhu, nebo jsou opravdu schopni si svou vysněnou váhu udržet dlouhodobě?

Výhodou je, že se o ně budu starat, i když třeba jen na dálku, i po tom, co váhu ztratí. Mám hodně klientů, kterým stačí, že mi mohou kdykoliv zavolat. Takže to není ani časově náročné. V dnešní takříkajíc uspěchané době mnoho z nich konzultací na dálku i začalo.

Zdraví je na prvním místě

8) Nechoďme však kolem horké kaše, jak je to vlastně s cenou za poradenství? Vím, že to bude hodně individuální, ale spíše mi jde o to, zda-li si poradenství může dovolit každý? O jaké investici tady vlastně mluvíme?

Mluvíme tady o investici pro zdraví, takže si to každý musí uvědomit. Zamyslete se třeba nad tím, kolik stojí péče o vaše auto či o jiný majetek. Zdraví by mělo být vždy na prvním místě. Základní konzultace se pohybuje kolem 200 až 500 Kč. Detoxikace a výživový plán záleží na aktuálním stavu klienta. Tam se to obvykle pohybuje do 5 tisíc. Když si spočítáš, že lidé průměrně za měsíc vydají za jídlo kolem 4 až 6 tisíc, tak ta hranice je po zahájení nižší. Takže člověk přijde nejen o kila, ale mnohdy i ušetří :-) . To ale hovořím za sebe a kolegy, kteří se mnou spolupracují. Ceny se u jiných poradců mohou lišit v závislosti na používané metodě. Každý má jiný způsob, jak dosáhnout daného cíle.

9) Nemohu si odpustit otázku na tělo, která je prostě na místě. Jak to máš se stravováním ty a tvá rodina, hlídáte se a snažíte se jíst především zdravě?

Snažím se dodržovat zásady zdravého stravování. Občas si samozřejmě také zahřeším nějakým moučníkem, i když spíš domácím. Musím se přiznat, že jsem si i já musela po ukončení základních mateřských povinností naordinovat očistu organismu a také trochu zhubnout. Mám dvouletého syna. Správné jídlo v těhotenství a při kojení je sice v pořádku, ale porce musí být samozřejmě trochu větší než normálně, zvlášť, když jsem kojila a musela jsem do sebe dostat výživu pro dva. Syn má moc rád nejen ovoce a zeleninu, takže, když jsme na chalupě nebo u rodičů, tak na zahrádce sní, na co přijde :-) . S manželem je to trochu horší, protože se většinou pohybuje v terénu, takže musí spíš řešit svačiny. I když nemá úplně ideální váhu, tak se to snaží dohnat i sportem. A nebojte se, sport přeci není jen o posilovně. I procházky svižnou chůzí toho mají hodně do sebe.

10) Závěrem ti velmi děkuji za rozhovor a poprosím tě o slova, která by naše čtenáře přesvědčila o tom, že z hubnutím nemusí čekat na nový měsíc, týden a dokonce ani den. Vždyť hubnout mohou začít ihned, nebo snad ne?

Naprosto s tebou souhlasím. Není nač čekat. Zamyslete se nad tím, kdy jste třeba viděli kolegyni v práci a báli jste se ji oslovit, protože se vám zdálo, že se dívá jen po tom hubeném kolegovi od vedle. Nebo jste se zadýchali při krátké chůzi do schodů nebo se cítíte unaveni? Nebo se prostě jen chcete cítit lépe. Nebojte se toho. Jde jen o toto se rozhodnout a zavolat nebo napsat a můžeme začít. A je jedno, jestli je vám dvacet nebo padesát. První krok je jen na vás a na ostatní jsme společně. Těším se na spolupráci.

Konzultace s Martinou zdarma

Líbí se vám tento příspěvek?

Nepřehlédněte další zajímavé příspěvky

Přidejte komentář

  • Pavel

    No, já jsem se přes prázdniny dost “spravil” tak by možná něco takového jako konzultace nebyla od věci. Když je hnusně, je to u mě se sportem ještě víc na prd.